Opakowania przyjazne środowisku

opakowanie-bioProdukty, które tak hojnie proponują nam supermarkety, galerie handlowe czy małe sklepiki, nie mogą obejść się bez opakowania. Jest to integralna część niemal wszystkiego, co chcemy kupić. Nawet jeśli przedmiot nie jest zapakowany, to często zostaje on włożony do siatki albo reklamówki w celu łatwego transportu. Wszystkie te pudełka, torebki i puszki, które ułatwiają nam życie niestety zatruwają środowisko. Statystyki podają, że coraz więcej odpadów zostaje poddanych utylizacji i ponownie wykorzystuje się je w przemyśle. Jednak nie jest to nawet 50 % całości.

Większość ląduje na wysypisku śmieci, gdzie rozkłada się przez setki lat. O ile jest oczywiście biodegradowalne. Problemem naszego środowiska zajęła się Unia Europejska. Powstała dyrektywa, która określa wymagania ekologiczne względem opakowań.

Musi jeszcze sporo lat minąć, zanim przyniesie ona pożądane skutki. Jednak jest to dobry początek drogi do zadbania o naszą atmosferę. Bez narzucanych ustaw każdy z nas powinien zatroszczyć się o wspólne dobro planety i przestrzegać podstawowych zasad, które mają na celu zmniejszyć szkodliwe substancje w atmosferze.

Najbardziej niekorzystnie na środowisko wpływają opakowania z tworzyw sztucznych. Wytwarzanie ich oraz składowanie powoduje ogromną szkodę, która powoli objawia się w postaci globalnego ocieplenia. Aby temu zapobiec, wystarczy ograniczyć do minimum korzystanie z foliowych torebek. Nawet sztuczne opakowania żywności można wymienić na te bardziej przyjazne środowisku. Biodegradowalne jednorazowe torby są do nabycia w wielu sklepach.

Wiele przedsiębiorstw prowadzi recykling opakowań opakowań. Nie trzeba jednak specjalnie ich szukać, aby zadbać o ekologię. W wielu miejscach ustawione są specjalne kontenery na opakowania szklane, opakowania metalowe, plastikowe i papierowe. Wystarczy regularnie wyrzucać do nich śmieci. Nie kosztuje to wiele wysiłku, a w dużym stopniu sprzyja ochronie środowiska.

Zamiast jednorazowych reklamówek najlepiej zakupić siatki z materiału, które można nosić ze sobą na zakupy. Obecnie jest ogromny wybór różnokolorowych toreb, można je dostać w każdym sklepie. Niektóre stoiska oferują rozmaite siatki z recyklingu. Jednym z ciekawszych pomysłów były torby z opakowań proszku do prania. Wielokolorowe torby stały się hitem w niektórych częściach Europy. Nastała moda na bycie ekologicznym. Oby przetrwała jak najdłużej.

Udostępnij na:
(Visited 731 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 0 Średnia: 0]