Elektrownia słoneczna jak mały reaktor jądrowy

farma słoneczna zasady działania Energia słoneczna stanowi poważne źródło w kategorii alternatywnych źródeł energii i jest jednym z czołowych pretendentów do zrównoważnia pozyskiwania czystej energii.
W Afryce Północnej działa projekt, który ma na celu bardziej efektywne wykorzystanie potencjału Słońca.

EKOLOGICZNE POZYSKANIE ENERGII DLA MILIONA OSÓB

Na Saharze rozpoczęto pierwszy etap realizacji projektu, którego celem jest wyprodukowanie i zaopatrzenie w energię ponad miliona mieszkańców Maroka.
Zajmująca obszar tysięca akrów farma, która nosi nazwę „Noor”, jest w stanie wygenerować do 160 MW mocy.

FARMA SLONECZNA WIELKOŚCI STOLICY MAROKA

w planach jest dużo bardziej ambitny projekt – kolejna instalacja  słoneczna o powietrzchni 6000 akrów. Ciekawostką jest, że obszar tej farmy jest większy niż powierzchnia stolicy Markora – Rabatu. Możliwości pozyskanej w ten sposób energii określa się na 580 MW, co można porównać do mocy małego reaktora jądrowego.

JAK POZYSKUJE SIĘ ENERGIĘ ZE SŁOŃCA?

Farma Noor składa się z 500.000 zagiętych w łuk luster, umieszczonych ponad metr pod ziemią. Lustra odbiajają światło słoneczne ogrzewając płynącą w rurociągach ciecz  do temperatury 400 stopni Celcjusza. Następnie, wrzący płyn przemieszcza się do pobliskiego źródła wody, wytwarzając parę wodną, a dalej turbiny zamieniają ją na energię.

DLACZEGO MAROKO?

Wybór Markoka na cel projektu nie był przypadkowy. Nasłonecznienie w tym państwie wynosi około 3000 godzin światła rocznie. Dodatkowo, obecnie kraj zupełnie jest uzależniony od importu energii z zewnętrz (aż 97%). Jedynie 3% potrzebnej energii uzyskuje się w kraju, więc elektrownia słoneczna może być ogromnym krokiem w kierunku uniezależnienia się energetycznego Maroka.

fot.Fadel Senna / Getty Images

Udostępnij na:
(Visited 581 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 2 Średnia: 4.5]