Rodzaje instalacji OZE

Systemy OZE - co to jest?OZE, czyli odnawialne źródła energii stanowią konkurencje dla konwencjonalnych źródeł energii. Na ich korzyść przemawia fakt, że praktycznie nie generują zanieczyszczeń, mogą być używane lokalnie do zasilania niewielkich budynków. Dodatkowo korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie powoduje ich długotrwałych deficytów. Istnieje kilka instalacji OZE, w zależności od źródła jakie wykorzystują.

Mikrobiogazownie

Mikrobiogazownia służy do produkcji biogazu z dostępnych w gospodarstwie rolnym odpadów ulegających degradacji i wytwarzaniu z niego energii. Mikrobiogazownie mają prostą budowę, najczęściej o charakterze modułowym, mogą więc być demontowane i przenoszone w obrębie gospodarstwa. Standardowa mikrobiogazownia składa się z komory fermentacyjnej, w której dochodzi do fermentacji biomasy przy użyciu bakterii fermentacyjnych, zbiornika na biogaz oraz agregatu kogerencyjnego, który wytwarza energię elektryczną i cieplną.

Systemy fotowoltaiczne (OZE)

System fotowoltaiczny składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera i systemu montażowego. Panel fotowoltaiczny składa się z ogniw połączonych półprzewodnikami. Panele mają za zadanie przechwytywać promieniowanie słoneczne i przekształcać ich energię w prąd stały. Następnie w inwerterze prąd stały zostaje przekształcony w prąd zmienny i wysłany do sieci. Systemy fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie w nowych budynkach.

Instalacje OZE jako przydomowe elektrownie wiatrowe

Przydomowe elektrownie wiatrowe wykorzystują energię wiatru, zamieniając ją na energię elektryczną. Efektywność elektrowni wiatrowych uzależniona jest od wielu czynników, takich jak siła wiatru, średnica wirnika, ukształtowanie powierzchni i obecność dużych obiektów w bliskiej odległości od farmy wiatrowej. Do minusów przydomowych elektrowni wiatrowych można charakterystyczny, niezbyt przyjemny hałas, który wydają obracające się turbiny.

Instalacje OZE w formie kotłów na biomasę

Spalanie biomasy ma zastosowanie w systemie ogrzewania. Biomasa jest paliwem tanim, przyjaznym środowisku i powszechnie dostępnym. Nowoczesne kotły do spalania biomasy są praktycznie bezobsługowe – posiadają automatyczne podajniki paliwa oraz funkcje czyszczenia i odpopielania. Kotły wyposażone są w instalację grzewczą, która rozprowadza ciepło do pomieszczeń.

Pompy ciepła

Pompy ciepła wykorzystują m.in. energię geotermalną. Pobierają energię z gruntu lub wód podziemnych. Ich zakup i montaż jest stosunkowo tani. Dodatkowo działanie pomp ciepła nie jest uzależnione od pogody, ukształtowania powierzchni i klimatu. Pompy cieplne mogą być idealnym uzupełnieniem systemu grzewczego budynku.

Przydomowe instalacje odnawialnych źródeł energii są szansą na częściowe lub całkowite uniezależnienie się od dostaw prądu z zakładów energetycznych. Więcej o instalacjach OZE: http://www.prosument-oze.eu/instalacje-oze.html

 

Udostępnij na:
(Visited 351 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 3 Średnia: 4.3]