Rolnictwo ekologiczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to bez wątpienia dość specyficzny sposób gospodarowania, który pozwala osiągnąć zrównoważoną produkcję roślinną i zwierzęcą. Jednym z głównych założeń rolnictwa ekologicznego jest wykluczenie stosowania sztucznych środków (nawozów oraz pestycydów), które nie pozostają bez wpływu na ludzkie zdrowie.
Wraz z wzrastającą popularnością rolnictwa ekologicznego, coraz więcej rolników ubiega się o dotacje na ekologiczne uprawy owoców.
Ekologiczne uprawy z całą pewnością są znacznie zdrowsze dla ludzi, a poza tym dbają o ochronę otaczającego nas środowiska. Nic więc dziwnego, że Unia Europejska obok tradycyjnych dopłat rolniczych do hektara czy dofinansowań na zakup ciągnika i innych maszyn rolniczych, zdecydowała się również na wygospodarowanie z budżetu funduszy na dopłaty na ekologiczne uprawy pysznych truskawek czy malin. Taka pomoc jest rolnikom przyznawana w ramach programów rolno – środowiskowych, które zakładają harmonijny związek pomiędzy produkcją roślinną a zwierzęcą. Obecnie rolnicy mogą starać się o dopłaty do ekologicznych upraw truskawek, poziomek oraz malin. Plantacje takich owoców wymagają wielu nakładu pracy, zanim trafią na krajowy czy europejski rynek. Co więcej, każda ekologiczna uprawa owoców czy warzyw wymaga posiadania specjalnego certyfikatu, który stanowi dowód gospodarowania zgodnego z zasadami unijnego rolnictwa ekologicznego. Rolnicy produkujący ekologiczne owoce mogą starać się o dopłaty ze środków unijnych. Wysokość dofinansowania do ekologicznych upraw owoców jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju zakładanej plantacji oraz od rodzaju uprawianych owoców. Na podstawie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 rolnicy mogli ubiegać się między innymi o dopłaty warzywne, zielarskie oraz sadownicze. W przypadku upraw sadowniczych i owocowych dopłaty wynosiły sześćset pięćdziesiąt oraz osiemset złotych do hektara.
O dopłaty na ekologiczne uprawy owoców mogą starać się tylko i wyłącznie rolnicy, którzy korzystają z ekologicznych metod produkcji roślin. Oznacza to przykładowo, że odchwaszczanie na terenach takiej plantacji jest dozwolone jedynie metodą mechaniczną, natomiast do walki z chorobami i szkodnikami można używać jedynie dopuszczonych przez Unię Europejską preparatów biologicznych i sąsiedztwo odpowiednich roślin. Zgodnie z unijnymi wymogami gleba powinna być też przykryta roślinnością przez jak najdłuższy okres w ciągu roku.