Worki filtracyjne – rodzaje i zastosowanie

dym-zanieczyszczenieSpalanie paliw oraz kruszenie i mielenie surowców powodują powstawanie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi pyłów. Dlatego tak duże znaczenie ma filtracja przemysłowa.

Jeśli chodzi o filtrację gazów, największe znaczenie mają dziś worki filtracyjne. Są skuteczne, a odpowiednio dobrane mogą odłowić nawet niewielkie drobiny pyłów. W zależności od materiału wykorzystanego do ich produkcji, wytrzymują temperatury od 100°C do ponad 200°C. Niezależnie od tego, jakie mamy potrzeby, odpowiednie worki znajdziemy w katalogu firmy Gwarant Eko. Które będą najlepszym wyborem w konkretnych sytuacjach?

Worki poliestrowe

To zdecydowanie najpopularniejsze produkty tego typu. Są tanie, skuteczne i, co najważniejsze, dobrze znoszą temperatury sięgające nawet do 160°C. Na stronie www.gwaranteko.pl dostępne są między innymi poliestrowe worki filtracyjne olejoodporne, antybakteryjne, niepalne i te przystosowane do użytkowania w innych warunkach.

Worki ze szkła

Zastosowanie szkła w produkcji worków filtracyjnych pozwala uniknąć skutków oddziaływania wysokich temperatur – szklane worki mogą być wykorzystywane nawet przy 280°C. Doskonale radzą sobie w kontakcie z rozpuszczalnikami, kwasami i słabymi zasadami. Ich atutem jest także cena niższa niż w przypadku produktów z syntetycznych włóknin.

Worki z polipropylenu

Choć właściwości chemiczne polipropylenu są gorsze niż pozostałych włóknin, worki filtracyjne z tego materiału także są z powodzeniem wykorzystywane. Świetnie sprawdzają się w zakładach, w których notuje się duże stężenie kwasów, zasad lub rozpuszczalników – na przykład w cynkowniach czy przy produkcji nawozów sztucznych.

Worki z poliimidu

Poliimid dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami, kwasami i rozpuszczalnikami, jednak gorzej wypada w styczności ze związkami azotu. Z tego powodu worki filtracyjne stosowane są przede wszystkim do odpylania spalin w kotłowniach.

Worki poliakrylowe

Worki z tego materiału są cenione przede wszystkim dzięki wysokiej odporności na hydrolizę. Ta cecha pozwala stosować je w zakładach energetycznych – pod warunkiem jednak, że przed filtracją spaliny będą miały temperaturę nie wyższą niż 130°C.

Worki z aramidu

Aramidowe worki filtracyjne mogą być stosowane w temperaturach powyżej 160°C, chwilowo osiągających nawet 220°C. Właściwości tego materiału sprawiają, że po wykonane z niego worki chętnie sięgają zakłady gipsowe, metalurgiczne oraz zajmujące się produkcją nawozów, zapraw i klejów.

Udostępnij na:
(Visited 73 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 1 Średnia: 5]