Tworzywa sztuczne zrobiły zawrotną karierę. W niektórych przypadkach wręcz zastąpiły naturalne surowce. Jednym z takich tworzyw jest PCV, czyli polichlorek winylu. Właściwości tego związku uzyskanego w procesie polimeryzacji chlorku winylu są mało przydatne. Jest on bowiem zbyt kruchy. Aby stworzyć wyroby z PCV, takie jak materiały izolacyjne, opakowania czy okna z PCV, trzeba stworzyć odpowiednią mieszkankę z różnego rodzaju substancjami. W zależności od dodatków istnieją różne rodzaje PCV. Trzy podstawowe to PCV twarde, miękkie oraz spienione.
PCV z pewnością ma swoje zalety. Nie jest jednak niestety wolne od wad. Jedna z nich to problem szkodliwości polichlorku winylu. Sam w sobie nie zagraża w wielkim stopniu naszemu zdrowiu, jednak dodawane do niego składniki mogą stworzyć istną mieszkankę wybuchową dla ludzkiego organizmu. Utrudniona jest także utylizacja tego związku. Biologiczny rozkład jest bowiem praktycznie niemożliwy bez wcześniejszej ingerencji człowieka. Podczas spalania PCV natomiast do atmosfery uwalnia się wiele szkodliwych substancji. Co więc robić z odpadami PCV?
Najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji jest recykling. Gwoli ścisłości należy wyjaśnić na czym on polega. Pod słowem „recykling“ kryje się tak naprawdę kilka znaczeń. Istnieje bowiem kilka jego rodzajów:
- chemiczny – polega na przetworzeniu odpadów na materiały o innych właściwościach fizyko-chemicznych
- surowcowy – polega na tym, że przetwarza się materiały i wyroby odpadowe do postaci surowców, z których te materiały i surowce zostały wytworzone; pod wpływem wysokiej temperatury następuje rozkład organicznych materiałów odpadowych na proste związki chemiczne
- materiałowy – polega na odzyskiwaniu z odpadów tworzyw sztucznych, które nadają się do ponownego przetworzenia
- termiczny – polega na spalaniu odpadów z tworzyw sztucznych z odzyskaniem zawartej z nich energii
- organiczny – polega na obróbce tlenowej (w tym kompostowaniu) lub beztlenowej odpadów, które ulegają rozkładowi biologicznemu w kontrolowanych warunkach przy wykorzystaniu mikroorganizmów; w wyniku obróbki powstaje materia organiczna lub metan.
Jak wygląda praktyka? Niestety recykling PCV jest najrzadziej wybieraną metodą jego utylizacji. Według przeprowadzonych szacunków jedynie 3% odpadów PCV zostaje poddanych recyklingowi. Zdecydowana większość trafia na składowiska lub do spalarni odpadów. Dlaczego tak jest? Według producentów ponowne przetwarzanie znacznej ilości odpadów PCV jest najzwyczajniej w świecie nieopłacalne. Dodatkowo otrzymane w wyniku recyklingu wyroby z reguły mają gorsze właściwości niż produkty pierwotne.