Jak założyć gospodarstwo rolne od podstaw?

wlasne-gospodarstwo-krok-po-krokuGospodarstwo rolne przynoszące dochody, oparte na hodowli zwierząt jak też uprawie roślin to działalność. Nie ma ona cech działalności jak firma czy przedsiębiorstwo w typowym tego słowa znaczeniu. Jednak jest podmiotem tak samo potrzebującym do zapoczątkowania czegokolwiek odpowiednich nakładów pieniężnych. Okazuje się, że nie musi być to tak prozaiczne, jak się wydaje. Rzecz jasna wiele osób dziedziczy po rodzicach ziemię, budynki gospodarcze, nawet zwierzęta hodowlane. Takie przejęcie gospodarstwa jest znacznym ułatwieniem kiedy chce się kontynuować pracę na roli i hodowlę. Zaczątek choćby niewielki ułatwia start. A co jeśli takiej możliwości nie ma?

Przede wszystkim trzeba zdobyć ziemię która zrodzi płody rolne, stanie się miejscem wypasu zwierząt oraz koniecznym jest zbudowanie czy też kupno budynków i obiektów gospodarczych. Na takie cele przeznaczone są bezzwrotne pożyczki unijne. Korzystanie ze środków pomocowych, to świetny sposób na założenie gospodarstwa rolnego. Zanim jednak zaczniemy się o nie starać, trzeba posiadać wykształcenie rolnicze lub odbyć przynajmniej 3-letni staż pracy na gospodarstwie rolnym albo też pracować wcześniej w sektorze rolniczym o takim samym profilu jak działalność, którą zamierzamy rozpocząć. Sfinansowanie zakupu ziemi z kredytu dla młodych rolników jest w tym wypadku sporym udogodnieniem. Zwłaszcza kiedy takowej się nie posiada. Dodatkowo do tej pożyczki predestynowane są osoby, które nie ukończyły 40 roku życia.

Co dalej?

Własny biznes rolny, to duża swoboda i możliwość obcowania z przyrodą, ale nie można gospodarstwa pojmować w tradycyjnym ujęciu. By mogło ono prężnie funkcjonować, potrzeba pozyskać kredyt na zakup maszyn rolniczych w szczególności na ciągnik lub kombajn. Chcącym działać z zyskiem z pewnością przyda się dofinansowanie z ARiMR. Małe gospodarstwa, do których trzeba dokładać, nie są w stanie utrzymać rolnika i jego rodziny. Tutaj wchodzi w grę rozszerzenie działalności, a co za tym idzie starania o dopłaty. Bez nich raczej ciężko każdemu rolnikowi, przynajmniej start jest ułatwiony.

Jeśli nie ma się ziemi można ją dzierżawić, ale bez maszyn, zwierząt i środków na dodatkowe wydatki działalność nie będzie efektywna. Zatem również o pożyczkę na zakup zwierząt hodowlanych warto się postarać. A co do budynków i budowli – można je kupić, odremontować lub wybudować korzystając z preferencyjnych kredytów w bankach spółdzielczych. Bankowość spółdzielcza ma dogodne oferty dla rolników, począwszy od rachunku bankowego skończywszy na dużych kredytach inwestycyjnych.

Udostępnij na:
(Visited 7 785 times, 4 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 25 Średnia: 3.3]