Gdzie wyrzucać kartony po sokach? Jaki kolor pojemnika?

3_pojemniki na śmieci segregowaneZ pewnością wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest segregowanie śmieci. W ten sposób można bowiem skutecznie ochronić przyrodę i zmniejszyć liczbę dzikich wysypisk śmieci. Co więcej, na mocy  rozporządzeń w ramach tak zwanej ustawy „śmieciowej”, osoby segregujące odpady komunalne za ich wywóz oraz utylizację mogą zapłacić nawet do 50% mniej.

USTAWA ŚMIECIOWA W TROSCE O WYGODĘ I OCHRONĘ ŚRODOWISKA

Aby ułatwić mieszkańcom miast i wsi wdrożenie się w nowe przepisy na blokowiska czy osiedlach wprowadzono nowe, odpowiednio oznaczone pojemniki na odpady, wykonane z różnego rodzaju surowców wtórnych. Również odpady niebezpieczne i szkodliwe należy sortować i wyrzucać w ściśle wyznaczonych miejscach, chroniąc zarówno środowisko jak i własne zdrowie.

JAK POPRAWNIE ZAKLASYFIKOWAĆ ODPADY?

Wielu z nas może jednakże zastanawiać się, do jakiego pojemnika wyrzucać choćby takie odpadki jak kartony po sokach, mleku czy innych produktach spożywczych. Pytanie to może wydać się błahe, jednakże warto dokładnie zapoznać się z przepisami, by określić, jaki kolor pojemnika na odpady będzie odpowiedni. Do koszy nie powinno się bowiem wyrzucać pudełek czy opakowań z jakąkolwiek zawartością. Co więcej, niektóre nadruki czy naklejki lub elementy takie jak folie czy kleje również „zdyskwalifikują” śmieci wykonane z papieru czy kartonu do wyrzucenia do niebieskiego pojemnika.

POJEMNIK NIEBIESKI NA ODPADY PAPIEROWE

Produkty i odpady takie jak gazety, zeszyty, kartonowe opakowania czy kawałki tektury, podobnie jak większość opakowań po napojach wyrzucać należy do pojemnika niebieskiego. Jeśli jednak karton z soku wykonano z wielu różnych materiałów, jego umieszczenie w pojemniku na papier utrudni segregację i utylizację opadów. Przed wyrzuceniem takich śmieci warto zatem zwrócić szczególną uwagę na materiały, z których są one wykonane.

CO Z OPAKOWANIAMI FARMACEUTYCZNYMI I PRZETERMINOWANYMI LEKAMI?

Do niebieskiego pojemnika na śmieci nie wyrzucajmy jednakże papierowych czy kartonowych opakowań po lekach lub środkach farmaceutycznych. Wyrzucanie przeterminowanych leków jest bowiem bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz niekorzystnie wpływa na środowisko. Tego rodzaju odpadki należy umieszczać w specjalnie wyznaczonych do tego celu koszach, znajdujących się zazwyczaj w aptekach czy placówkach służby zdrowia.

Udostępnij na:
(Visited 428 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 1 Średnia: 4]