Zasady prawidłowego i świadomego dokarmiania ptaków

dokarmianie-ptakowKarmniki, budki dla ptaków, budki lęgowe, domki dla ptaków – na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z tymi nazwami. Zresztą już od małego uczy się małe dzieci tego, że ptaki zimą nie radzą sobie tak jak w ciepłych porach roku, dlatego też trzeba im pomagać. A dobrą formą pomocy będzie dokarmianie.

Dokarmianie ptaków to więc dostarczanie pożywienia ptakom, które żyją na wolności. W szczególności ma to miejsce w zimie. Wówczas dzień jest o wiele krótszy, poza tym warunki nie sprzyjają temu, aby ptaki samodzielnie szukały dla siebie pożywienia. Wiadomo, że zimny deszcz, mżawka czy śnieg odstraszają od jakichkolwiek poszukiwań. To nie pozwala na to, aby szybko zaspokoić głód. Dlatego warto dokarmiać ptaki.

SZACUNEK DLA PRZYRODY

Dokarmianie ptaków ma wiele plusów. Nie tylko tych związanych z bezpośrednią pomocą zwierzętom. To także wzbudza zainteresowanie taką dziedziną jak ornitologia. Wyzwala przeżycia estetyczne, które związane są z obserwowaniem ptaków. Dzieci uczone w szkołach takich zachowań, na pewno zdobywają wiele szacunku dla natury.

RODZAJE DOMKÓW DLA PTAKÓW

Jeżeli jedna chodzi o punkt widzenia pod względem ekologicznym, to dokarmianie ptaków nie ma zbyt dużego znaczenia dla przeżywalności oraz późniejszego sukcesu lęgowego. Oczywiście, najważniejszym miejscem służącym do dokarmiania ptaków są karmniki dla ptactwa . Te najbardziej nam znane to platformy z daszkiem oraz drewniane domki dla ptaków. Zazwyczaj umieszczone są na palu, który wbity jest w ziemię. Wysokość? Około dwóch metrów. To najczęściej spotykana forma karmnika w naszym kraju.

Oczywiście, jako rodzaj karmnika można uznać także wiszący kawałek słoniny. Należy jednak pamiętać, że nie może być ona osolona. Nie wolno podawać ptakom solonych pokarmów – to bardzo im szkodzi i może nawet prowadzić do śmierci.

CO JEDZĄ PTAKI? CZYM ZDROWO MOŻNA JE KARMIĆ?

Czym zatem najlepiej karmić ptaki? W polskich warunkach najbardziej znane formy karmy to przede wszystkim oleiste nasiona, przede wszystkim słonecznik. Spożywają go sikorki, wróble czy łuszczaki takie jak gile, zięby, grubodzioby czy dzwońce. Oprócz słoniny często podawane są łój oraz smalec. To świetna forma pożywienia dla kowalików, dzięciołów czy sikorek. Co jeszcze jest podawane jako pożywienie? To na pewno orzechy. Świetnie przyjmą je sikorki, dzięcioły oraz kowaliki. I wreszcie mieszanki nasienno – tłuszczowe, takie jak kule z nasion słonecznika lub łoju. Ptakom podaje się także owoce, to np. rodzynki, jabłka lub jarzębina. To ulubiona forma pokarmu dla ptaków z rodziny drozdowatych, takich jak np. kos czy kwiczoł. I wreszcie często podawany chleb –nie może być jednak ani stary, ani spleśniały. Nie powinien być też traktowany jako główna forma pożywienia.

Udostępnij na:
(Visited 729 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 1 Średnia: 3]