Dotacje unijne na hodowlę ryb

zakladanie-hodowli-rybJeśli jesteś bezrobotny lub prowadzisz działalność, ale chcesz doposażyć swoją firmę, skorzystaj z unijnych dopłat! Wśród Funduszy Unijnych jest wiele wariantów, spośród których niemalże każdy znajdzie coś dla siebie. Co to oznacza? Między innymi możliwość odbycia kursu językowego dotowanego z UE, zdobycia szerszych kwalifikacji w ramach szkoleń dla pielęgniarek i fizjoterapeutów. Jest to tylko kilka przykładów na to jak można wykorzystać unijne fundusze. Efekty ich wykorzystania zauważamy niemalże na każdym kroku. Nowe przedszkola i żłobki także są współfinansowane ze środków unijnych. Również hodowcy ryb mogą liczyć na pomoc unijną. Jak ją pozyskać? Na co wydatkować? Kto może się o nią starać?

Otóż istnieje Program o nazwie „Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich”. To z niego pochodzą pieniądze na hodowlę karpia, pstrąga, sandacza lub szczupaka. Mogą z dotacji skorzystać ci, którzy dopiero chcą założyć hodowlę oraz już działający właściciele stawów rybnych. Dokładnie współfinansowane mogą być rozwój i modernizacja obiektów hodowlanych a o zdrowie ryb w hodowli także zadbamy korzystając z pieniędzy unijnych. Duży nacisk kładzie się także na to, by hodowla była ekologiczna, przede wszystkim metody chowu, na co również przewidziane są środki w rzeczonym programie.

Wspieranie hodowli ryb w sztucznych zbiornikach jest niezwykle ważnym działaniem, zwłaszcza, że wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, niemałych nakładów pieniężnych na rozkręcenie działalności no i nie jest to zadanie dla każdego. Zatem dotacje na chów ryb mają zachęcać niezdecydowanych by zajęli się właśnie tym sektorem rolnictwa. Trzeba podkreślić, że dofinansowaniu nie podlega wzbogacanie hodowli o nowe gatunki ryb.

Wnioski o dotację na hodowlę ryb należy składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwej ze względu na miejsce hodowli. Środki unijne mają na celu zwiększenie konkurencyjności już istniejących obiektów hodowlanych. Muszą stać się bardziej atrakcyjne dla konsumentów stąd potrzeba finansowa na ich modernizację. Taką pomoc finansową szczegółowo może pozyskać podmiot uprawniony do prowadzenia hodowli ryb, posiadacz gruntów, gdy składany wniosek dotyczy budowy nowego obiektu chowu organizmów wodnych.

Pomoc finansowa przyznawana jest w formie zwrotu kosztów w wysokości 60 lub 30%. Istotnym warunkiem przyznania dotacji jest wartość planowanej inwestycji.

Udostępnij na:
(Visited 9 134 times, 14 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 21 Średnia: 2.7]