Dofinansowanie na ogrzewanie solarne

dofinansowanie-zakupu-kolektorow-slonecznychWszyscy dobrze wiemy jak potrafi nam doskwierać ciepło w lecie, kiedy dłużej przebywamy na słońcu. Co więcej także o każdej innej porze roku, można wyłapując promienie słoneczne, nawet tylko przez moment nieco się ogrzać. Dlatego też zastosowanie w codziennym użytkowaniu znalazły kolektory słoneczne. One pozostają cały czas pod wpływem promieni słońca, nagrzewając się i przekazując poprzez nośnik ciepło, dalej do urządzeń gdzie podgrzewana jest woda do użytku i ogrzania pomieszczeń. Koszty takich instalacji nie są małe, a wlicza się w nie zakup oraz montaż paneli. Mimo wszystko jednak warto w nie inwestować, zwłaszcza, że można pozyskać dofinansowanie.

DOFINANOWANIE 45% DO KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Na ten cel przeznaczono określoną pulę pieniężną jaką dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Starania o dotację należy rozpocząć od oceny nasłonecznienia budynku dla którego przewidziana jest instalacja solarna. Nie w każdym punkcie na ziemi jest ono takie samo, więc może się okazać, że w konkretnych przypadkach pozyskanie ciepła będzie znacznie poniżej szacunków. Ogólnie trzeba zaznaczyć, że słoneczne panele stanowią jednak dodatkowe źródło ogrzewania domów i wody, pozwalające zmniejszyć koszty wydatkowane na prąd i gaz. Niestety jednak nie można całkowicie wyeliminować konieczności użytkowania tych mediów z uwagi na zmienność klimatyczną, sprawiającą, że pozyskiwane ciepło w zimie jest mniejsze niż wiosną i latem.

UZYSKANIE PIENIĘDZY NA SOLARY KROK PO KROKU

Jeśli ocena wypadnie pozytywnie, można wybrać się do określonego banku posiadającego umowę z NFOŚiGW i tam złożyć wniosek o dofinansowanie paneli słonecznych. Następnie wybieramy rodzaj kolektora słonecznego. Do wyboru mamy najczęściej kupowane i nieco tańsze panele płaskie oraz próżniowo- rurowe – droższe, ale wydajniejsze zimą. Program dotacji przewiduje pokrycie kosztów inwestycji nawet w 45%, jednak cena za metr kwadratowy paneli nie może przekraczać z góry określonej kwoty.

NAJPIERW INWESTYCJA, PÓŹNIEJ ZWROT PIENIĘDZY

W banku składamy wniosek, natomiast wypłata środków dla banku nastąpi po wykonaniu inwestycji. One to pomniejszą sumę kredytu osoby starającej się o dofinansowanie ogrzewania solarnego. Starać się o nie mogą osoby fizyczne posiadające prawo do użytkowania jednorodzinnego lub wielorodzinnego budynku, gdzie zamierza się założyć kolektory słoneczne jak też wspólnoty mieszkaniowe skupiające wiele lokali użytkowych. Wyłączone z tego grona są osoby korzystające z miejskich sieci cieplnych.

SAME „ZA”, ŻADNYCH „PRZECIW”

Być może wielu potencjalnych beneficjentów przerażają koszy oraz formalności, a ponadto spokoju nie dają obawy czy kolektory są opłacalne, jednak inwestowanie w panele jest korzystne. Podobnie jest z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych służących do pozyskiwania prądu elektrycznego z energii słonecznej.

Udostępnij na:
(Visited 3 603 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 12 Średnia: 2.8]