Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne z dotacją unijną?

agroturystykaWraz z rozwojem turystyki wiele osób zaczęło myśleć o tym, by otworzyć gospodarstwo agroturystyczne. Mieszkając w atrakcyjnym turystycznie regionie warto brać to pod uwagę, bo niskie koszty prowadzenia działalności oraz możliwość wzięcia dotacji unijnych na zrealizowanie tego celu sprawia, że jest on jeszcze bardziej atrakcyjny.
Mieszkając na wsi czasami warto spojrzeć na okolicę w szerszej perspektywie – w pobliżu na pewno znajdzie się coś ciekawego co można zaproponować turystom, a nawet jeśli nie mamy do tego przekonania to warto otworzyć gospodarstwo agroturystyczne z prawdziwego zdarzenia. Takie, w którym ludzie z miast będą chcieli przyjechać, by odpocząć od zgiełku i pędu, obcować z naturą i zwierzętami gospodarskimi. Jak to zrobić?

Warto zainwestować wtedy w zwierzęta typu kozy, kury, króliki oraz nauczy się robić kozi ser, piec chleb itp. To zajęcia, które na pewno przyciągną turystów spragnionych prostoty wiejskiego życia.
Warto pomyśleć o rozpoczęciu prowadzenia działalności agroturystycznej tym bardziej, że Unia Europejska w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 dała możliwość starania się o dotacje unijne na działalność nierolniczą w ramach prowadzenie i wsparcie finansowe dla gospodarstwa rolniczego. Do tej działalności zalicza się między innymi podejmowanie lub rozwijanie „usług turystycznych oraz związanych ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem, w tym wynajmowania pokoi w budynku mieszkalnym oraz sprzedaży posiłków domowych lub świadczenia innych usług związanych z pobytem turystów w gospodarstwie rolnym”.
Maksymalna dotacja na rozwinięcie działalności agroturystycznej wynosi 100 tys. złotych i stanowić może do 50% kosztów kwalifikowanych lub do 80% kosztów kwalifikowanych w przypadku terenów dotkniętych klęskami żywiołowymi jak powódź czy osuwiska terenu. Dotacje nie mogą być wydane na podatek od towarów i usług VAT oraz na zakup sprzętów używanych. Koszty kwalifikowane to „koszty w formie rozliczenia pieniężnego, a w przypadku transakcji, której wartość, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 10 tys. zł w formie rozliczenia bezgotówkowego przeprowadzonego poleceniem przelewu”.

Udostępnij na:
(Visited 5 977 times, 30 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 10 Średnia: 3.5]