Dotacje unijne dla pszczelarzy

dofinansowanie-do-pasiekPszczelarstwo jest zawodem pracochłonnym, wymagającym cierpliwości i dużych nakładów pieniężnych zanim osiągnie się zyski z własnej zawodowej lub amatorskiej pasieki. Zaliczane jest do działalności rolniczej, bowiem pasieki mogą powstawać na terenach wyznaczonych pod taką właśnie aktywność. Przepisy dokładnie regulują jak i gdzie można umiejscowić pasiekę. Ważna jest przede wszystkim odległość od dróg i sąsiedztwa innych domostw. To już generuje koszty, ponieważ jeśli nie ma możliwości zachowania określonych w przepisach odległości, trzeba zainwestować w odpowiednio gęsty płot lub posadzić żywopłot. A to są dopiero początki. Najważniejszą inwestycją są ule.

Istnieje wiele rodzajów tychże budowli, wybieranych zależnie od zaawansowania pszczelarza. Ule korpusowe polecane są do dużych pasiek, ule warszawskie z powodzeniem mogą być stosowane przez początkujących pszczelarzy. Warto się do tego zastosować, ponieważ wydajność pasieki zależna jest od umiejętności obchodzenia się z danym typem ula.

Ponieważ koszty związane z założeniem i utrzymaniem pasieki oraz prowadzeniem ogólnej działalności pszczelarskiej są dosyć wysokie proponuje się właścicielom pasiek dofinansowanie. Chodzi również o dotacje na sfinansowanie produkcji miodu. Starać się można między innymi o pieniądze na urządzenia pszczelarskie i leki zwalczające choroby pszczół. Ponadto dostępne są środki pieniężne na zakup samych pszczół. Pieniądze pszczelarze otrzymują na zasadzie refundacji. Wystąpić o dotację mogą stowarzyszenia, spółdzielnie lub związki pszczelarskie, natomiast pieniądze trafiają do konkretnych osób. Warunkiem jest zarejestrowanie pasieki przez pszczelarza oraz uzyskiwanie odpowiednio wysokich dochodów rocznych.

By móc skorzystać z pomocy unijnej trzeba złożyć odpowiednio wypełniony wniosek. Natomiast rozliczenia z pszczelarzami ubiegającymi się o dofinansowanie i spełniającymi wymagane warunki są dokonywane najpóźniej do połowy października. Co roku zwiększa się pula pieniężna na dofinansowanie pszczelarstwa. Wynika to ze wzrastającego zainteresowania pszczelarstwem jak też z nadużywania środków chemicznych. Te zagrażają dużym gospodarstwom pasiecznym, ponieważ w wyniku ich stosowania, giną pszczoły. Ponieważ są one producentami leczniczego miodu jak też innych produktów dobroczynnie działających na zdrowie człowieka, jak mleczko pszczele, trzeba koniecznie zadbać o ich dobrą kondycję.

Udostępnij na:
(Visited 6 459 times, 2 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 32 Średnia: 2.5]