Jak przerobić auto na wodór?

auto hydrogenoweAuta napędzane wodorem to wciąż jeszcze odległa przyszłość, jeśli chodzi o ich powszechne wykorzystanie. Natomiast już dzisiaj istnieje wiele sposobów, aby swój własny samochód przystosować do jazdy na tym super ekologicznym paliwie. Ma ono wiele zalet, jeśli chodzi o wpływ na środowisko samochodów wodorowych. Emisja spalin jest zerowa, o czym można było się przekonać po teście prototypów z wykorzystaniem ogniw paliwowych. Po części są to samochody na prąd, ponieważ wodór utleniony w nich przekształcony zostaje w prąd a ten następnie przekazywany do silnika elektrycznego.

Skutkiem ubocznym spalania jest tylko para wodna oraz mała ilość energii cieplnej. To właśnie spowodowało, że tak chętnie wiele krajów europejskich wprowadziło na swoim gruncie autobusy zasilane wodorem. Ruch transportowy w zatłoczonych miastach szczególnie generuje zanieczyszczenia, tak więc wykorzystanie takowych autobusów, znacznie przyczyniło się do ich zmniejszenia. Na chwilę obecną można samochód z tradycyjnym silnikiem użytkować z wykorzystaniem paliwa wodorowego. W tym celu stworzono instalacje wodorowe.

Działają one bez ingerencji w silnik, na podobnej zasadzie jak instalacje LPG. Obecnie w Polsce wykonywane są takie instalacje, które mogą współpracować z silnikiem diesla lub też zasilanym gazem. Daje to nawet 20% oszczędności, jeśli chodzi o koszty ponoszone na zakup paliwa. Instalacje wodorowe działają na zasadzie elektrolizy. Wodór wzbogaca mieszankę paliwową i proces spalania jest bardziej efektywny. Nie dość, że zmniejszają się koszty eksploatacji to wzrasta moc. Sama instalacja kosztuje około 6-8tys zł, w zależności od modelu samochodu i jej pojemności. Jednakże pamiętać trzeba o tym, iż taka instalacja wymaga pewnych cyklicznych czynności.

Należy co około tysiąc kilometrów dolewać do zbiornika wody destylowanej i co pewien określony przez producenta czas płukać instalację. Już dzisiaj jest kilka samochodów wyposażonych w taką instalację poruszających się po polskich drogach. Zazwyczaj nie przysparza ona żadnych kłopotów. Istnieją także koncepcje, co do tego jak zasilać swoje własne auto wodą. Jest to możliwe jednak trzeba posiadać generator HHO, który jest wstanie oddzielić z wody tlen i wodór a ten drugi wykorzystać jako paliwo.

Udostępnij na:
(Visited 2 148 times, 6 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 8 Średnia: 2.6]