Porównanie kosztów budowy – dom drewniany czy murowany?

domy-z-baliZ pewnością wizja własnego domu dla wielu osób jest niezwykle atrakcyjna. Jednak na drodze do jego posiadania bardzo często stoi ogromny koszt inwestycji – nie dość, że kosztowny jest sam projekt, to czeka nas budowa fundamentów, murowanie ścian, kominów, wykonanie więźby dachowej, położenie samego dachu, wykonanie różnego rodzaju instalacji, montaż okien, drzwi, aż wreszcie docieramy do ostatniego etapu, czyli wykończenia wnętrz. Przy tym wszystkim niezbędny jest sztab osób od geodetów i architektów począwszy, poprzez murarzy, dekarzy, cieśli, monterów instalacji stolarzy na glazurnikach kończąc. Wszystkie te prace mogą potrwać nawet kilka lat, które z pewnością będą także czasem wielu wyrzeczeń.

TRADYCYJNY MUROWNY CZY NOWOCZENY Z DREWNA?

Z pewnością decyzja o budowie domu to jedna z najważniejszych w trakcie całego życia. Przecież dom, który mamy zamiar budować, prawdopodobnie będzie nam służył do końca naszego życia. W końcu nie jest to decyzja na krótki czas, ale na zawsze. Dlatego musi być na sto procent przemyślana, odpowiedzialna i pod żadnym pozorem nie kierowana pośpiechem. W związku z kwestią budowania domu pojawia się bardzo wiele wątpliwości, pytań i dylematów. Podstawowa kwestia to taka, czy chcemy budować dom z drewna czy może jednak tradycyjny dom murowany. W Polsce jeszcze częściej wybierana jest ta druga opcja. Być może wynika to z tego, że jednak nie przepadamy za zmianami. Po drugie wiele osób nie chce się przekonać do drewnianych domów, sądząc że nie jest to rozwiązanie trwałe. Niemniej jednak domy wykonywane z drewna zyskują coraz większą popularność. Prawdziwi zwolennicy takiego właśnie rozwiązania doskonale zdają sobie sprawę, że dom drewniany to coś więcej niż tylko zwykły dom. Bo dom z drewna jest wyjątkowo klimatyczny, piękny, charakterystyczny i niezwykle specyficzny. Poza tym w Polsce nadal mało osób buduje dom z drewna. A to sprawia, że jest on niezwykle rzucający się w oczy i oryginalny. To doskonała opcja dla osób, które rzeczywiście chcą się wyróżniać, także pod względem miejsca, w którym mieszkają. Dom z drewna to dom z klimatem. Dom, który doskonale wpasowuje się w  spokojny i cichy teren.

PIĘKNE I EKOLOGICZNE DOMY Z BALI

Piękne, o niepowtarzalnym klimacie, wyjątkowe. Świetnie wyglądające w cichym, spokojnym, wiejskim czy leśnym otoczeniu. Domy z bali,  coraz częściej można napotkać w Polsce. A przecież jeszcze do niedawna większość Polaków uważała, że budowanie domów w tym stylu nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Chodziło bowiem o nic innego jak o to, że domy tego rodzaju charakteryzują się bardzo małą trwałością. Nie jest to jednak prawdą. W dzisiejszych czasach Polacy mają coraz bardziej szeroką wiedzę w tej kwestii.

Domy drewniane stawiane są w naszym kraju coraz częściej, a ich użytkownicy są zadowoleni z takiego właśnie rozwiązania. Nic dziwnego. Budowanie domów z drewna to świetnie rozwiązanie, posiadają mnóstwo zalet. Nie sposób wymienić ich w jednym zdaniu.

 

BUDOWA W 3 MIESIĄCE

Samo powstawanie domu może zdecydowanie skrócić nawet do zaledwie 3 miesięcy! Wówczas pozostaną nam prace związane z wykańczaniem wnętrz, do których z pewnością ochoczo się zabierzemy, nie ma przecież nic przyjemniejszego niż urządzanie swojego własnego domu. To jednak nie jedyny atut domu drewnianego. Dzięki nowoczesnym technologiom, według których powstają możemy wiele zyskać.

OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW BUDOWNY I DOWOLNY CZAS REALIZACJI

Wiele osób, nieposiadających wiedzy w temacie domów drewnianych, jako argument za podaje niską cenę takiego domu. Nie jest to jednak prawdą. Tak naprawdę koszty budowy takiego domu są bardzo porównywalne do kosztów budowy domów tradycyjnych. Można w sumie zaoszczędzić tylko na fundamencie. Summa summarum – dom z bali kosztuje tyle samo, co dom murowany. Z całą pewnością jako zaletę takiego właśnie rozwiązania można wymienić szybką realizację takiej inwestycji. Przede wszystkim – dom drewniany można budować o dowolnej porze roku. Temperatura wcale nie musi być dodatnia. Poza tym tego rodzaju domy stawiane są bardzo szybko. Można w nich zamieszkać właściwie w kilka miesięcy od rozpoczęcia budowy. Z całą pewnością warto powiedzieć o naturalności takiego właśnie rozwiązania. Dom z drewna to dom ekologiczny i dom oszczędny. Co do tej pierwszej kwestii pojawia się jednak bardzo wiele wątpliwości. Przede wszystkim chodzi o to, że przecież do budowy takiego domu potrzeba wyciąć drzewa, a to na pewno nie kojarzy się z kwestiami ekologicznymi.

 

DOBRA IZOLACYJNOŚĆ I WYSOKA ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Domy drewniane są niezwykle wytrzymałe, mają dobrą izolacyjność, a także są niezwykle atrakcyjne pod względem estetycznym. Ich kolejną, niewątpliwie jedną z największych pozytywnych stron jest możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za ogrzewanie. Dzięki nowoczesnym technologiom budowane są bowiem praktyczne domy energooszczędne. Ponadto drewno świetnie utrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Kolejny atut jest taki, że domy powstałe z drewna są zdrowe, a mieszkając w nich możemy poczuć się jak w środku lasu. Co więcej wszelkie prace konstrukcyjne wykonywać można niezależnie od pory roku.

 

TRWAŁOŚĆ I ATRACYJNY WYGLĄD

Sporym plusem takiego właśnie rozwiązania jest bardzo łatwa dostępność materiału, czyli drewna. Poza tym domy tego rodzaju charakteryzuje bardzo prosta konstrukcja szkieletowa. Domy są bardzo trwałe, wbrew opinii, która niegdyś była wypowiadana przez wiele osób. Poza tym na pewno ogromną zaletą takiego domu jest właśnie atrakcyjny wygląd. To przede wszystkim sprawia, że domy drewniane w dzisiejszych czasach są naprawdę bardzo popularne. Oczywiście, o zaletach mówi się bardzo dużo. Niemniej jednak to właśnie dzisiejsza moda i niepowtarzalny klimat sprawiają, że wybieranie domów z drewna jest dzisiaj tak popularne.

 

OGRANICZENIA DOMÓW DREWNIANYCH

Jak wiadomo, nic nie jest idealne i także domy drewniane mają swoje wady. Przede wszystkim, aby dom był naprawdę trwały, wszelkie prace trzeba wykonywać z materiałów najwyższej jakości, dlatego też cena może wzrosnąć, ale z pewnością nie do kwoty, która będzie zbliżona do koniecznej na wybudowanie tradycyjnego, murowanego domu. Dom drewniany, opiera się na konstrukcji szkieletowej, ma w związku z tym ograniczoną rozpiętość stropów i niezbyt duże możliwości projektowe, tak więc możliwe, że nie będziemy mogli zastosować wszystkich funkcjonalnych i nie tylko, rozwiązań, które chcielibyśmy, aby miał wymarzony dom.

 

NIE WSZĘDZIE BĘDZIE DOBRZE WYGLĄDAŁ

Nie wszędzie jednak dom tego typu będzie pasował. Na pewno nie będzie wyglądał atrakcyjnie w willowej, nowoczesnej dzielnicy, gdzie domy są białe i ekskluzywne. Dom z drewna to dom ekologiczny i dom naturalny. Dlatego świetnie wygląda na przedmieściach i na wsiach. Kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, z pięknym zapachem i rodzinną atmosfera. Już z tych powodów warto wybrać właśnie dom drewniany. Ale przecież to nie koniec zalet takiego rozwiązania. Producenci domów z bali (a jest ich coraz więcej) podkreślają, że plusy takiego rozwiązania są bardzo liczne i różnorodne. Przede wszystkim podkreśla się takie zalety jak: krótki czas budowy, lekkość konstrukcji, lekki fundament, możliwość budowy domu podczas dowolnej pory roku i wiele, wiele innych. Wiele osób zdaje sobie sprawę z takich czysto technicznych zalet wyboru domu z drewna. Niemniej jednak często decydują właśnie uczucia i sentymenty. To ma bardzo duże znaczenie. Kierowanie się czymś takim wcale nie jest dziwne. Wracając do punktu wyjścia – zakup domu to decyzja na całe życie. Musi zgadzać się i z tym co mówi serce, ale także z tym co podpowiada rozum.

 

ATRACYJNY WYGLĄÐ TO JEDNAK NIE WSZYSTKO

Drewniany dom to przede wszystkim jego atrakcyjny wygląd. Jednak podejmując decyzję o jego budowanie nie możemy kierować się wyłącznie tym aspektem. Koniecznie trzeba rozważyć wszelkie argumenty opowiadające się za i przeciw domom drewnianym. Wiele informacji na ten temat można znaleźć w Internecie, ale jednak najlepiej byłoby skontaktować się z firmą zajmującą się montażem domów z drewna. Wówczas będziemy mogli również poznać szacunkowy koszt budowy, a także inne ważne szczegóły.

Udostępnij na:
(Visited 458 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 2 Średnia: 4]