Gaz ziemny CNG

gaz-ziemnyOchrona środowiska powinna towarzyszyć ciągłemu rozwojowi cywilizacji. W obliczu zagrożenia efektem cieplarnianym, powinniśmy być szczególnie wyczuleni na zanieczyszczanie i zaśmiecanie Ziemi. Wykluczenie foliowych toreb może być pierwszym krokiem do ekologicznego życia. Drugim może być zapoznanie się z możliwościami zastosowań paliwa kopalnego, jakim jest gaz ziemny.

W wielu regionach Europy i świata gaz ziemny jest powszechnie używany do napędzania urządzeń. Również w naszym kraju można spotkać bardzo wielu użytkowników tego ekologicznego paliwa. Mimo, że w Polsce jest tylko 30 stacji, na których można zatankować ekologiczne paliwo CNG, to coraz więcej osób jest zainteresowanych instalacją butli w samochodzie. W wielu miastach autobusy miejskie są napędzane wyłącznie paliwem CNG. Gaz ziemny stosowany jest także do rozruchu innych maszyn. Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie gazowe. Jest ono nie tylko przyjazne środowisku, ale także łatwe w obsłudze i bardzo wydajne. Użytkownicy tego typu urządzeń mogą cieszyć się ich wysoką jakością oraz komfortem korzystania.

Obecnie najczęściej montuje się kominki na gaz w miejsce tradycyjnych kominków, które trzeba rozpalać, pilnować, dokładać materiału opałowego do ogania, a potem czyścić i sprzątać. Kominki gazowe to bardziej nowoczesne i komfortowe urządzenia. Nie trzeba ich przygotowywać do włączenia, ani nad nimi czuwać. Po uruchomieniu można zająć się czymś innym, gdyż każde tego typu urządzenie jest wyposażone w czujniki, zabezpieczające przed cofnięciem się do pomieszczenia spalin.

Do ogrzewania pomieszczeń, szczególnie dużych służą promienniki podczerwieni. Są bardzo wydajne, łatwe w montażu i obsłudze, a do tego bezpieczne. Aby utrzymać dodatnią temperaturę można także wykorzystać nagrzewnice powietrza. Są niedużych rozmiarów, posiadają regulację mocy, mogą być mobilne lub stacjonarne, znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Konwektory gazowe służą jako typowe grzejniki mieszkalne lub biurowe. Dzięki ich użyciu możliwa jest oszczędność sięgająca nawet 40%, w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem. Istnieje jeszcze jedno bardzo popularne urządzenie zasilane gazem ziemnym, jest to kurtyna powietrzna. Zapobiega ona przedostawaniu się zimnego powietrza do ogrzewanego pomieszczenia. Jest to bardzo skuteczny i bezpieczny sprzęt, używany najczęściej w instytucjach użytku publicznego.

Udostępnij na:
(Visited 387 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 1 Średnia: 5]