Czy opłaca się montować kolektory słoneczne?

montaz-kolektorow-slonecznych Rosnące ceny prądu i gazu powodują, że instalacje solarne w domach zdobywają sobie coraz większą popularność. Okres zwrotu inwestycji systematycznie się skraca, w miarę wzrostu kosztów tradycyjnych systemów ogrzewania, opłacalność zakupu kolektorów jest więc coraz większa.

Instalacje solarne mogą obniżyć wydatki na inne źródła energii nawet o 70%, jest to więc ogromna oszczędność. Coraz więcej Polaków montuje na dachach swoich domów kolektory, wciąż jednak mało jest mieszkań korzystających z energii słonecznej.

Na zakup instalacji słonecznej należy decydować się dość szybko, bowiem od 2015 roku w życie wchodzi dość kontrowersyjna dyrektywa Unii Europejskiej o obowiązkowych urządzeniach energii odnawialnych w każdym domu.

Osoby chcące wyremontować mieszkanie lub wybudować nowy dom po 2015 roku, będą musiały dodatkowo zainwestować w systemy instalacji słonecznych. W przeciwnym razie nie dostaną pozwolenia na budowę lub użytkowanie.

Oznacza to dość drastyczny wzrost kosztów nieruchomości, dodatkowo cena kolektorów słonecznych podniesie się ze względu na obowiązek montażu instalacji solarnych. Do 2020 roku około 15% całej produkowanej energii w Polsce ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Mimo iż ilość kolektorów w naszym kraju systematycznie rośnie, wciąż jednak wiele nam brakuje do Niemiec, gdzie znajduje się około 40% wszystkich kolektorów z Europy. U nas wiele osób wciąż nie może się przekonać do instalacji słonecznych.

Prywatnych inwestorów od zakupu systemu kolektorów odstrasza głównie ich wysoka cena i koszta montażu oraz początkowe niewielkie korzyści z ich użytkowania. Inwestycja w instalacje słoneczne rzeczywiście może być ogromna, w zależności od tego na jaki rodzaj kolektorów się decydujemy lub do czego chcemy je przeznaczyć.

Ponieważ nie każdy może sobie pozwolić na tak duży wydatek, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program kredytów z dotacjami na kolektory słoneczne. Dotacja ta pokrywa 45% kosztów poniesionych przez inwestora, stanowi to znaczne ułatwienie i dodatkową zachętę do zakupu instalacji słonecznych.

Aby otrzymać kredyt, należy złożyć odpowiedni wniosek i dokumenty do banku biorącego udział w programie.  Warto więc zdecydować się na instalację solarną w swoim domu, póki można to zrobić taniej.

Inwestycja ta jest jak najbardziej opłacalna, biorąc pod uwagę oszczędności jakie ona przynosi a także efekt ekologiczny. Dobrze podłączona instalacja może zaspokoić nawet 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę.

Udostępnij na:
(Visited 1 138 times, 2 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 6 Średnia: 2.2]