Elektrownia jądrowa w Polsce czy jest powód do strachu?

elektrownia-jadrowaElektrownie jądrowe nie tylko w Polsce, ale na całym świecie wywołują wiele emocji. Jednak patrząc długofalowo na wyczerpalne źródła energii nie mamy za bardzo wyjścia i musimy skłaniać się ku innym źródłom energii, najlepiej takim, które są niewyczerpalne. Dlatego elektrownie atomowe są przyszłością.
Jak sytuacja wygląda w Polsce? Do tej pory nie mamy elektrowni atomowej, chociaż władze widzą konieczność jej zbudowania a tym samy dywersyfikację źródeł energii.Czy w Polsce zostanie zbudowana elektrownia jądrowa?

Jedynym początkiem energetyki atomowej w Polsce była budowana w latach 80 tych ubiegłego wieku elektrownia atomowa w Żarnowcu na Pomorzu., Do dzisiaj został z niej kawałek budynków reaktora oraz elektrownia szczytowo – pompowa. W latach 90 tych całą inwestycję przerwano ze względu na protesty mieszkańców oraz organizacji proekologicznych.

Od tamtej pory dopiero pod koniec pierwszej dekady bieżącego wieku zaczęto powracać do tematu budowy elektrowni, a w planie energetycznym dla Polski do roku 2025 uwzględniono jej powstanie.

Pod koniec 2010 roku Instytut Energetyki Atomowej, w którego kompetencjach leży działa na rzecz budowy elektrowni, podał 28 prawdopodobnych lokalizacji wybudowania elektrowni. Do tego Polska Grupa Energetyczna podała kolejne 3 – w tym Żarnowiec oraz nadmorską wioskę Gąski, której mieszkańcy stanowczo sprzeciwiają się budowie elektrowni. Do 2011 roku miał zostać rozstrzygnięty przetarg na dostawę reaktorów do nieistniejącej jeszcze elektrowni, ale do tej pory nie został on rozstrzygnięty, ponieważ cięgle przesuwany jest jego termin.
Największą zaletą energii nuklearnej jest sam fakt pozyskiwania energii, że jest ona tania oraz ekologiczna – nie ma pyłów oraz wydzielania do atmosfery gazów. Odpady poprodukcyjne, często radioaktywne składowane są na stanowiskach docelowych z dala od skupisk ludzkich, najczęściej na dużych głębokościach, nie zagrażających bezpośrednio człowiekowi. Wadą jest fakt, że w przypadku katastrofy ma ona ogromny zasięg oraz wiele zniszczeń.

Udostępnij na:
(Visited 296 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 0 Średnia: 0]