Dlaczego warto mieć eko auto?

ekologiczne-pojazdyOd wielu lat trwa ogromna kampania krytykująca dotychczasową ludzką beztroskę, która prowadzi do ciągłego powiększania się dziury ozonowej i ocieplania się klimatu. Bardzo głośno mówi się o konieczności budowania elektrowni wykorzystujących naturalne, odnawialne źródła energii i o konieczności zmiany brzydkich przyzwyczajeń.

Bo tak naprawdę każdy człowiek po trochu szkodzi środowisku. Dlatego zachęca się (albo nawet prawnie nakazuje) społeczeństwo do segregowania śmieci, oszczędzania wody i prądu, kupowania lokalnych, ekologicznych produktów, zamontowania na dachu kolektorów słonecznych, a nasze auta mają spalać mniej benzyny – wystarczy przecież z górki jechać na „luzie”. Coraz popularniejsze stają się także ekologiczne samochody z napędem hybrydowym.

Dlaczego warto postawić na hybrydę? Po pierwsze ten typ samochodu rzeczywiście jest ekologiczny. Posiada dwa współpracujące ze sobą silniki – jeden elektryczny, drugi tradycyjny spalinowy, które bardzo sprytnie ze sobą współpracują. Takie auto rozpędza się na benzynie, a gdy osiągniemy pożądaną prędkość, samochód przełącza się automatycznie na napęd elektryczny.

Oczywiście aby uzyskać najlepsze wyniki (czyli zużywać jak najmniej benzyny), trzeba przez jakiś czas badać, jak mechanizm ten funkcjonuje i nauczyć się jeździć naprawdę oszczędnie. Oprócz kwestii ekologicznych pojawia się druga ważna zaleta – mniejsze rachunki za benzynę, której spala się znacznie mniej, niż z zwykłych benzyniakach zwłaszcza używanych od wielu lat.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej gustownych aut hybrydowych różnych marek, które spodobają się zarówno paniom jak i panom, niezależnie od wieku. Pojawiają się coraz ciekawsze modele dostosowane do potrzeb klienta. Zaczęło się od małych samochodów typowo miejskich. Obecnie konstruktorzy poczynają sobie znacznie śmielej, niedawno pokazało się na rynku nawet auto sportowe. Trzeba jeszcze dodać, iż są to pojazdy naprawdę wysokiej klasy i świetnym stylu. Niestety ich cena jest adekwatna, a o egzemplarzu z drugiej ręki można jedynie pomarzyć.

I na tym zalety się kończą, a przynajmniej w Polsce. Mimo licznych obietnic i zapowiedzi w naszym kraju nie obowiązują z tego tytułu żadne zniżki na ubezpieczeniu czy podatkach, ani dotacje ze strony rządu na zakup eko samochodu, nie ma nawet specjalnych przywilejów, jak darmowe parkingi czy bus-pasy. W innych krajach Unii Europejskiej takie udogodnienia już dawno zostały wprowadzone i dzięki temu auta hybrydowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Udostępnij na:
(Visited 282 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 0 Średnia: 0]