Dom energooszczędny, a dom pasywny – różnice i podobieństwa

dom-energoszczednyCoraz częściej słyszy się o tym, że istnieją sposoby na zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu. Zapotrzebowanie to może być mniejsze nawet o 75%! Jeśli tylko wybuduje się dom pasywny to zapotrzebowanie na ogrzanie 1 m2 będzie wynosiło około 15 KWh. W przypadku domów standardowych kształtuje się ono na poziomie od 200 do 300 KWh/m2. Wydaje się więc, że postawienie i zamieszkanie pasywnego domu jest bardzo opłacalne. Natomiast wszystko ma swoje zalety i wady. Zanim zdecydujemy się na tego rodzaju dom warto zapoznać się dobrze z wymogami związanymi z jego budową.

RÓŻNICE MIĘDZY BUDOWNICTWEM ENERGOOSZCZĘDNYM, A PASYWNYM

Trzeba też zdać sobie sprawę, że istnieją różnice między domem energooszczędnym i pasywnym. Ten drugi rodzaj domu pozwala na większe oszczędności energii, ale trzeba też spełnić bardziej rygorystyczne wymogi podczas jego projektowania i budowy.

  1. Po pierwsze powstaje on na rzucie prostokątnym, a jego bryła ma być bardzo prosta. Od razu pojawia się tutaj refleksja związana z brakiem możliwości urozmaicenia wyglądu domu. Dotyczy to nawet dachu oraz rozmieszczenia okien. Wszystko dostosowane jest to tego, aby spełnione zostały wymogi i normy pasywności. Pomysły architekta czy też właściciela domu dotyczące estetycznego wyglądu budynku schodzą na drugi plan. Tak wiec dach ma być jednospadowy lub dwuspadowy.
  2. Przeszklenia powinny być rozmieszone od strony południowej budynku, natomiast od strony północnej nie powinno ich być wcale.
  3. Żeby dom mógł być pasywny niezwykle ważne jest użycie odpowiednich materiałów, które mają mieć jednoznacznie określony współczynnik przepuszczalności ciepła. Muszą więc być wysokiej jakości, co wiąże się z wysoką ceną.
  4. Podobnie jest w przypadku bardzo istotnych tutaj izolatorów. Potrzebna jest bowiem gruba warstwa termoizolacyjna. Wysokie koszty dotyczą też zakupu i montażu niezbędnych instalacji, a zwłaszcza wentylacji nawiewowej czy kolektorów gruntowych.

OGROMNE ZALETY BUDOWNICTWA PASYWNEGO

Czy rzeczywiście budowa domu pasywnego ma aż tyle wad? Może lepiej postawić dom energooszczędny albo nawet po prostu standardowy? Zanim zapadnie tego typu decyzja trzeba uświadomić sobie ogromne zalety domu pasywnego.

  1. Po pierwsze dużym plusem są wymienione już oszczędności energii cieplnej, a więc znacznie niższe rachunki za ogrzewanie. Poza tym tego typu dom jest przyjazny dla środowiska.
  2. Jest on ogrzewany w ekologiczny sposób poprzez wykorzystanie energii słonecznej oraz ciepła zgromadzonego w gruncie, wodach gruntowych i powietrzu. Tego rodzaju ciepło rozchodzi się po pomieszczeniach równomiernie, co jest bardzo korzystne dla mikroklimatu panującego w domu, a tym samym dla zdrowia jego mieszkańców.

DOFINANSOWANIE DO BUDOWNICTWA PASYWNEGO

Cała Unia Europejska dąży do zmniejszania zużycia energii cieplnej. Być może w przyszłości będą powstawały wyłącznie energooszczędne i pasywne domy. Warto pomyśleć o tym już dziś, tym bardziej że można starać się o dopłatę do kredytu na zakup lub budowę domu pasywnego czy też energooszczędnego.

Udostępnij na:
(Visited 668 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 1 Średnia: 2]