Pomysł na domową elektrownię wodną

przydomowa elektrownia wodnaOd pewnego czasu bardzo dużo się mówi o odnawialnych źródłach energii, które są przyjazne środowisku i człowiekowi. Przede wszystkim, do najpopularniejszych proekologicznych inwestycji należą elektrownie wiatrowe, montaż paneli słonecznych, produkcja biogazu rolniczego. Nie możemy zapomnieć tu o energooszczędnych turbinach wodnych, które są zasilane wodą z rzek. Oczywiście, większości osób kojarzą się one z wielkimi tamami oraz zbiornikami wodnymi, które zasilają wielkie miasta. Ale tak naprawdę mini elektrownię wodną możemy wybudować także wokół własnego domu, gdy graniczymy z rzeką i otrzymamy stosowne zezwolenie z gminy.

W pierwszej kolejności musimy wspomnieć o tym, że do budowy przydomowej elektrowni będziemy potrzebowali alternatora, akumulatora, przetwornicy oraz układu wiatraków, które będą w wodzie napędzać alternator. Trzeba zaznaczyć, iż wiatraki cały czas muszą być zanurzone w wodzie, która będzie je napędzać. Oczywiście, przymocowujemy je do osi, podłączonej do alternatora. Kolejno akumulator przytwierdzamy do przetwornicy z 12V na 230W, a z wyjścia prowadnicy pobieramy prąd. Nie ulega wątpliwości, że możemy mieć problem z ustaleniem niezbędnych obrotów alternatora, aby był on w stanie wprawić w ruch akumulator. W tym wypadku trzeba testowo ustalić ich liczbę, jeżeli będzie za mała, akumulator nie ruszy i wtedy trzeba będzie stopniowo podnosić moc alternatora aż aparatura zadziała.

Poza tym, dosyć ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest elektrownia wodna zbudowana z elektrolizera zasilanego energią dostarczaną przez ogniwa fotowoltaiczne zamontowane na dachu budynku mieszkalnego. Warto powiedzieć, iż do zainstalowania mini elektrowni potrzebnych jest tylko 5 l wody oraz 30 m korektorów słonecznych umieszczonych na dachu, które zapewnią utrzymanie całego systemu. Na uwagę zasługuje fakt, że elektrolizer powinien zawierać w swym składzie kobalt i fosforan potasu, a temperatura całego urządzenia jest pokojowa. A, co najważniejsze tego rodzaju elektrownia w zupełności wystarczy do zaspokojenia potrzeb energetycznych małego gospodarstwa.

Jak widać, warto stawiać na nowe technologie wykorzystania OZE, dzięki którym możemy pozyskać energię z odnawialnych źródeł.

Udostępnij na:
(Visited 3 699 times, 3 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 12 Średnia: 2.9]