Jak wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie?

Wniosek-o-doplaty-bezposrednieWielu rolników chętnie korzysta z możliwości otrzymania dopłaty bezpośredniej do każdego hektara użytkowanej ziemi. Natomiast aby uzyskać taką płatność należy wypełnić wniosek, który można znaleźć na stronach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast zanim zacznie się go wypełniać trzeba zapoznać się z Instrukcją. Warto też wiedzieć o tym, że wniosek można złożyć przez Internet, korzystając z systemu teleinformatycznego ARiMR.

Instrukcja do wypełniania wniosku o dopłaty bezpośrednie zawiera na wstępie informację o tym, czego dotyczą wytyczne zawarte w poszczególnych jej częściach. Jeżeli rolnik stara się o dopłatę do gospodarstwa znajdującego się na obszarze górskim lub innym obszarze o niekorzystnych warunkach gospodarowania wypełnia wniosek zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w I części Instrukcji. Natomiast jeśli rolnikowi zależy na otrzymaniu płatności rolnośrodowiskowej powinien wypełnić wniosek zgodnie z wytycznymi zawartymi w I i II części Instrukcji. Na jednym formularzu można się starać o różne rodzaje płatności, między innymi jednolitą płatność obszarową i uzupełniającą płatność obszarową. W Instrukcji znajduje się lista roślin, których uprawa daje prawo o staranie się o dopłaty bezpośrednie.

Ubieganie się o dofinansowanie unijne czy pomoc ze strony państwa związane jest z koniecznością uzupełniania dokumentacji aplikacyjnej zgodnie z ustalonymi odgórnie zasadami. Jeśli chodzi o wniosek o dopłaty bezpośrednie, który wypełniany jest ręcznie, to trzeba uzupełnić wszystkie białe pola. Należy to zrobić długopisem i drukowanymi literami. Wszystko ma być czytelne i bez żadnych poprawek. Tam, gdzie konieczne jest np. oznaczenie rodzaju płatności stawia się „X”. Dane, które zamieszcza się we wniosku dotyczą numeru identyfikacyjnego producenta rolnego, jego danych, ewentualnie informacji o zwierzętach, danych dotyczących działki i sposobu jej użytkowania, wykazu załączników. Najlepiej jest czytać po kolei instrukcję i jednocześnie wypełniać wniosek. Dzięki temu nie powinno się niczego opuścić, ani o niczym zapomnieć. Oczywiście wniosek trzeba też odpowiednio podpisać oraz dołączyć do niego wymagane załączniki. Składanie odbywa się w wyznaczonych terminach. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć na stronach ARiMR. Ewentualnie można tam pójść lub zadzwonić. Rolnicy coraz chętniej korzystają z pomocy finansowej, dzięki której mogą rozwijać swoją działalność. Dotacje na zakup maszyn rolniczych, rozbudowę gospodarstwa czy na uprawy ekologiczne zdecydowanie wspierają rozwój obszarów wiejskich.

Udostępnij na:
(Visited 1 995 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 6 Średnia: 2.3]