Okazuje się, że założenie hodowli norek lub szynszyli może być dobrym pomysłem na opłacalny biznes. Nie jest to bardzo kosztowne, a zyski mogą być spore, co wynika to z sytuacji rynkowej i rosnącego zapotrzebowania na skóry zwierząt futerkowych.
Żeby założyć hodowlę przede wszystkim trzeba zorganizować miejsce na klatki dla szynszyli czy norek. Tak naprawdę można je trzymać nawet w domu. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że niektórzy traktują te zwierzęta jako pupile i opiekują się nimi tak, jak na przykład chomikami. Klatki powinny być obszerne oraz odpowiednio wyposażone. Koszt jednej sztuki to około 150 zł, ale można również zrobić je samodzielnie. Jeśli chodzi o ceny zwierząt, to również nie są zbyt wygórowane. Poza tym można zacząć od zakupienia mniejszej ilości, a następnie stworzyć im właściwe warunki do rozmnażania. Najlepiej aby na jednego samca przypadały cztery samice. Jeśli chodzi o stałe koszty, to dotyczą ona na pewno karmy dla gryzoni oraz ściółki. Opieka nad zwierzętami futerkowymi nie jest zbyt czasochłonna. Oprócz dostarczania im pożywienia i wody należy dokonywać codziennych oględzin, żeby upewnić się czy któreś zwierzę nie choruje. Wskazana jest regularna kontrola weterynaryjna. Co jakiś czas udostępnia się im pojemniki z piaskiem kąpielowym oraz czyści klatki. Na pewno należy podjąć również decyzję czy będzie się sprzedawało zwierzęta, czy też same skóry. Chociaż druga opcja jest bardziej opłacalna, to wymaga nieco czasu, właściwych umiejętności i jest nieprzyjemnym zajęciem.
Profesjonalna hodowla zwierząt futerkowych odbywa się w odpowiednio przygotowanych gospodarstwach rolnych. Niektóre fermy mają naprawdę imponujące rozmiary i stosuje się w nich nowoczesne technologie. Wpływa to oczywiście na zwiększenie zysków. Fundusze na rozwijanie hodowli pochodzą ze sprzedaży skór, ale także z dotacji unijnych. Za dofinansowywaniem projektów polegających na zakładaniu i rozwijaniu ferm zwierząt futerkowych przemawiają: wspieranie polskich rolników, propagowanie naturalnych form utylizacji produktów pochodzenia zwierzęcego 2 oraz 3 kategorii, tworzenie nowych miejsc pracy. Polski Związek Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych przewiduje dalszy wzrost ilości tego typu ferm oraz ciągły wzrost przychodów ze sprzedaży zwierząt i skór.