Czym jest rekuperacja?

zmiana koloru liściPrzy budowie nowoczesnych domów energooszczędnych i pasywnych, w których do minimum ograniczone jest zużycie energii i koszty ogrzewania budynku przez cały rok, wykorzystywane są nowoczesne systemy wentylacji z rekuperatorem. Czym właściwie jest rekuperacja?

Pojęcie rekuperacji

Rekuperacja jest to wentylacja z odzyskiwaniem ciepła, czyli energooszczędny system, pozwalający na dostarczanie do wnętrza domu lub innego obiektu, świeżego powietrza, przy jednoczesnym odprowadzaniu zużytego powietrza na zewnątrz. Z wnętrza budynku odprowadzane jest powietrze zużyte, nasycone zanieczyszczeniami i dwutlenkiem węgla oraz niekoniecznie przyjemnymi zapachami. Trafia ono do rekuperatora i ogrzewa powietrze nawiewane z zewnątrz – świeże, pełne tlenu i przyjemne w zapachu. Rekuperacja wpływa na to, że przez cały rok w domu panuje świeże powietrze i pożądany komfort klimatyczny. Wnętrza mają odpowiednią temperaturę i wilgotność, a domownikom oddycha się swobodnie.

Dzięki rekuperacji poprawia się samopoczucie lokatorów, znikają bóle głowy, problemy astmatyczne i alergiczne, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, a pojawia się lepszy sen i wypoczynek w ciągu dnia. Ciepło z powietrza, które odprowadzane jest na zewnątrz za pośrednictwem systemu rekuperacji jest ponownie wykorzystywane, dzięki czemu poprawia się bilans energetyczny budynku.  Firma Bartosz wentylacja zaleca zastosowanie systemu rekuperacji w domach, w których mieszkają alergicy, gdzie jest problem z pleśnią i grzybem na ścianach czy ze skraplaniem się wody na oknach.
Zalety rekuperacji

W codziennym życiu domownicy nie odczuwają żadnego dyskomfortu z tego tytułu, że w domu zainstalowana jest wentylacja z odzyskiwaniem ciepła, czyli rekuperacja. Urządzenia wchodzące w jej skład działają bezgłośnie. Zużycie przez nie energii jest minimalne, a na dodatek pozwalają znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania – nawet do 50 proc. Maleją rachunki za prąd i materiały opałowe przez cały rok, a domownicy mają zapewniony komfort termiczny oraz pożądaną wilgotność powietrza.

Jeśli system rekuperacji zostanie poprawnie zaprojektowany i wykonany przez profesjonalistów, zapewni świeże powietrze w całym domu, we wszystkich jego pomieszczeniach przez cały rok, bez konieczności otwierania okien i drzwi po to, aby przewietrzyć pokoje. Rekuperator ogrzewa i filtruje powietrze nawiewane, dzięki czemu duża część zanieczyszczeń, w tym kurz i owady, nie przedostają się w efekcie do wnętrza domu. Stosując wysokosprawne wymienniki ciepła w systemie rekuperacji można odzyskiwać do 92 proc. ciepła wytworzonego przez konwencjonalny piec w domu jednorodzinnym. Dlatego też chcąc wybudować dom ciepły, ekonomiczny w eksploatacji, przyjazny dla domowników i środowiska naturalnego, a jednocześnie jak najbardziej energooszczędny, należy zastanowić się i zainwestować w system rekuperacji. Nawet przy znacznej inwestycji finansowej na początku system ten wkrótce zacznie przynosić realne korzyści, szybko odczuwalne przez domowników.

Udostępnij na:
(Visited 156 times, 2 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 0 Średnia: 0]