Hodowla i pielęgnacja drzewka bonsai

bonsai uprawa w domuDrzewko bonsai, w niektórych kręgach zwane również drzewkiem szczęścia, w zaskakująco krótkim czasie zdobyło sobie spore grono zwolenników na całym świecie. Ta niezwykła roślina będą ozdobą wielu domów i ogrodów, dostępna jest również w wersji doniczkowej. Warto jednak pamiętać, że taki unikat wymaga również specjalnego traktowania w postaci wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewka bonsai należą bowiem do wyjątkowo wrażliwych na działanie przeróżnych czynników zewnętrznych…

ODPOWIEDNIA DONICZKA

Doniczka drzewka bonsai musi przede wszystkim posiadać odpowiedniej wielkości otwory umiejscowione w dnie. To właśnie dzięki nim możliwy jest optymalny i swobodny odpływ nadmiaru nagromadzonej wody. Warto również zwrócić uwagę na grubość pnia drzewka w kontekście doboru odpowiedniej wielkości doniczki. Im jest on grubszy, tym większa musi być pojemność doniczki dla prawidłowego rozwoju drzewka.

 

WILGOTNA GLEBA

Jak już wcześniej wspomniałem bardzo ważną dla drzewek bonsai jest ich odpowiednia pielęgnacja. Należy bowiem pamiętać, że taka roślina wymaga stałego utrzymywania wilgotnej gleby. Doskonałym rozwiązaniem może być tutaj chociażby zastosowanie w doniczce kawałka mchu – dzięki temu gleba na dłużej pozostanie wilgotna. Jeżeli chodzi natomiast o podlewanie, powinno ono odbywać się raz dziennie wodą w temperaturze pokojowej. W czasie panowania bardzo wysokich temperatur (ponad 30 stopni Celsjusza), zaleca się podlewanie drzewka bonsai dwa razy dziennie o stałych porach.

 

DOBRY CZAS NA PRZESADZANIE

Przesadzanie ozdobnych drzewek bonsai powinno odbywać się wiosną (marzec lub kwiecień) co dwa lub trzy lata w przypadku drzewek liściastych oraz co pięć lat w przypadku iglastych. Przy wykonywaniu tej czynności sporo zależy jednak od rodzaju i wieku takiego drzewka.

Udostępnij na:
(Visited 2 733 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 6 Średnia: 2.3]