Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

budynek-energooszczednyCoraz większa świadomość ekologiczna zwykłych obywateli, a także troska rządów większości państw sprawia, że pojawiają się nowe rozporządzenia, które mają na celu zmniejszenie ilości zużywanej energii. 1 stycznia 2009 roku, wszedł w życie obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla domów i budynków mieszkalnych. Jest to certyfikat, w którym określa się wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu. Certyfikat taki może wystawiać tylko osoba do tego upoważniona, która przeszła odpowiednie szkolenie uprawniające do wystawiania takiego certyfikatu.

Osoba taka może także przeprowadzać audyt energetyczny.

Nie każdy budynek wymaga wystawienia świadectwa charakterystyki energetycznej. I choć koszty uzyskania certyfikatu energetycznego wynoszą ponad tysiąc złotych i zależą od wielkości budynku, to plany wprowadzenia kary za brak takiego paszportu, mogą sprawić, że konsekwencję wprowadzenia tego rozporządzenia odczują przede wszystkim osoby wynajmujące lub kupujące mieszkania lub domy.

Oszczędność energii wpływa pozytywnie nie tylko na nasze środowisko, ale także na domowy budżet. Budowanie domów energooszczędnych, a także wszelkie prace termomodernizacyjne wpływają na obniżenie rachunków za energię nawet o 20%. Wszelkie prace mające na celu uszczelnianie lub ocieplanie domu lub mieszkania prowadzące do zmniejszenia kosztów ogrzania, można pokryć z przyznawanych specjalnie na ten cel kredytów na termomodernizację.

Do oszczędzania energii możemy także przyczynić się sami. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad używania sprzętów RTV i AGD, może sprawić, że nasze rachunki za energię diametralnie się zmniejszą.

Udostępnij na:
(Visited 104 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 0 Średnia: 0]