Czy świetlówki są energooszczędne?

Zarowki-energooszczedne-a-tradycyjneŚwietlówki kompaktowe czyli energooszczędne żarówki stają się coraz bardziej popularne w naszych domach czy biurach. Nic dziwnego – są one bardziej ekologiczne od tradycyjnych żarówek, które zresztą są systematycznie wycofywane ze sklepów. Czy jednak na pewno świetlówki są aż tak niezawodne i energooszczędne, jak zapewniają nas osoby promujące ich używanie? Główną zaletą świetlówek ma być to, że zużywają dużo mniej prądu niż dotychczas stosowane żarówki. Okazuje się jednak, że trzeba je umiejętnie użytkować.

Dzięki temu, że każdy z nas ma prawo do zmiany dystrybutora energii elektrycznej możemy skutecznie obniżać nasze rachunki za prąd. Jednak ważne jest również wyrobienie sobie dobrych nawyków i szukanie rozwiązań, dzięki którym będziemy oszczędniej używać energii elektrycznej. Z pewnością jednym ze sposobów na to jest wybranie energooszczędnych żarówek. Co prawda są droższe od tych tradycyjnych, ale za to zużywają o około 80% mniej prądu. W związku z tym ich zamontowanie w połączeniu z wyborem najtańszego dostawcy energii elektrycznej może oznaczać duże oszczędności. Świetlówki mają także inne zalety. Światło, które wydzielają nie jest w żaden sposób szkodliwe dla naszych oczu. Poza tym nie nagrzewają się tak bardzo jak tradycyjne żarówki i w związku z tym są bezpieczniejsze. Istotne jest również to, że charakteryzują się 10-krotnie dłuższą żywotnością. Mogą działać 10 000 – 15 000 godzin. Kiedy już się zużyją, to w znacznej części nadają się do recyklingu.

Okazuje się jednak, że świetlówki mają także pewne wady. Jeśli chcemy, aby koszt zakupu takiej żarówki zwrócił się nam jak najszybciej, trzeba pamiętać iż nie należy jej zbyt często włączać i wyłączać, bo szybciej się zużyje. Poza tym za każdym razem kiedy naciskamy kontakt, żeby zrobiło się jaśniej żarówka pobiera prąd. Trzeba więc pozbyć się przyzwyczajenia polegającego na włączaniu i wyłączaniu światła w dowolnej chwili, które przy tradycyjnych żarówkach nie ma większego znaczenia. Dla wielu osób istotną kwestią jest też różnica w jakości światła jakie daje świetlówka i tradycyjna żarówka. Dzięki tej drugiej zyskujemy mocniejsze i wyraźniejsze oświetlenie. Warto też zwrócić uwagę na to, że energooszczędne żarówki zawierają rtęć, są więc odpadem niebezpiecznym, który nie powinien trafiać do zwykłych śmieci. Zanim przyjmiemy z entuzjazmem jakąś nową propozycję warto dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat. Poszukując metod na ograniczenie zużycia energii elektrycznej jak najbardziej możemy kupić świetlówki, ale trzeba dowiedzieć się dokładnie jak należy ich używać.

Udostępnij na:
(Visited 191 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 0 Średnia: 0]