Opony ekologiczne – czyli jakie?

opony-do-samochodowW ostatnim czasie na rynku oponiarskim pojawiła się szeroka gama ogumienia ekologicznego dla pojazdów mechanicznych, a w szczególności samochodów. Założeniem konstruktorów takich opon są przede wszystkim dłuższe przebiegi, obniżenie spalania paliwa, a także skrócenie drogi hamowania. Połączenie długiej żywotności opony z bezpieczeństwem jazdy wydaje się być optymalnym rozwiązaniem dla każdego kierowcy. Większość opon posiadających charakter ekologiczny w rzeczywistości ma tylko pojedyncze cechy prawdziwego ekologicznego ogumienia.

Jest to zatem sprytny zabieg marketingowy. Dowodzą o tym wyniki badań i testów drogowych przeprowadzonych przez międzynarodowe organizacje testujące oraz certyfikujące wszelkie produkty motoryzacji. Należą do nich między innymi TUV Sud Automotive, DEKRA oraz ADAC.

Opony ekologiczne występują w kategoriach osobowych, dostawczych, 4X4 do samochodów typu SUV w wersjach opon zimowych i letnich oraz opon ciężarowych. Zielone paski pojawiły się również na oponach bolidów startujących w zawodach Formuły 1. W tym przypadku jednak służą one jedynie do szybkiego odróżnienia typu opony podczas jazdy takiego bolidu. Nie posiadają one żadnych parametrów ekologicznych, a użyty kolor zielony ma za zadanie symbolizować ekologiczny charakter marki w innych obszarach jej działalności.

Pozyskanie surowców i produkcja samochodowych opon tradycyjnych powoduje prawie 12 % całkowitej emisji gazów związanych z jej istnieniem. Użytkowanie powoduje zużycie około 86 % gazów cieplarnianych. Opona ekologiczna ma za zadanie zmniejszenie emisji gazów w tych dwóch obszarach. Przyczynia się do tego między innymi niższy opór tłoczenia, wysoka żywotność oraz równie wysoki poziom bezpieczeństwa.

Niestety w chwili obecnej na rynku występują jedynie opony posiadające najczęściej jedną z tych cech, kosztem pogorszenia innych parametrów cechujących ogumienie ekologiczne. Wykonanie ogumienia w pełni ekologicznego wymaga wielu lat doświadczeń i znajomości najbardziej innowacyjnych w tej dziedzinie technologii. Wiele spośród wiodących marek na rynku oponiarskim stawia to sobie za cel. Pozostaje nam zatem poczekać na efekty ich starań.

Zdania specjalistów w dziedzinie opon na temat ogumienia ekologicznego są podzielone i wciąż wzbudzają sporo kontrowersji w świecie motoryzacji. Według ekspertów jednego z najpotężniejszych koncernów oponiarskich na świecie tzw. „zielone opony” mogą w dużej mierze przyczyniać się do zwiększonej ilości wypadków drogowych. Powodem tego maja być wspomniane wyżej niskie opory tłoczenia. Proponują oni zatem wprowadzenie specjalnego systemu nalepek, które miałyby za zadanie informować klienta o niskich oporach tłoczenia takiego ogumienia.

Redukcja spalania powoduje tym samym gorszą przyczepność i nie najlepsze hamowanie na mokrych nawierzchniach. Według testów nawet najlepsze produkty opracowane pod kątem ekstremalnie niskich oporów tłoczenia i wysokich przebiegów są nawet o 10 % gorsze od opon tradycyjnych. Droga hamowania pojazdu , w którym zamontowano opony ekologiczne, z prędkości 100 km/h zatrzymuje się nawet o osiem metrów dalej niż w przypadku opon zwykłych. Potwierdza się zatem teza o większym ryzyku wypadków z udziałem ogumienia ekologicznego.

Pamiętajmy jednak, że prace nad jego doskonaleniem ciągle są w toku i być może już w niedługim czasie będziemy mieli okazję cieszyć się z opon w pełni ekologicznych, spełniających odpowiednie wymogi w zakresie bezpieczeństwa jazdy.

Udostępnij na:
(Visited 62 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 0 Średnia: 0]