Jak zrobić paszę dla kur?

hodowla kur na własny użytekPrzydomowa hodowla kur to same pozytywy. W czasach kiedy masowa produkcja jedzenia wyklucza się z jego zdrowotnością, coraz więcej osób decyduje się chować na swoim podwórku niewielkie stadko kur niosek czy też rozpoczyna hodowlę brojlerów. Jedne dostarczają jaj ekologicznych, zwłaszcza jeśli trzymane są w ogrodzeniach, gdzie mają dużą swobodę ruchu i mogą samodzielnie zdobywać pożywienie. Z kolei brojlery to możliwość produkcji mięsa na własny użytek, zdrowego, na zdrowych paszach bez dodatków i pełne wartości odżywczych. Jak widać, hodowla kur jest naprawdę opłacalna, a jeśli można ją powiększyć to być może uda się dorobić na sprzedaży jaj lęgowych lub też sprzedaży jaj dla celów konsumpcyjnych.

Zawsze bowiem znajdzie się wąskie grono odbiorców, którzy zechcą nabyć jaja od tradycyjnego hodowcy. A co znaczy tradycyjny chów kur? To przede wszystkim zapewnienie im dobrych, higienicznych warunków życia i rozmnażania jak też dbałość o wysokiej jakości pokarm, który będą spożywać. Oczywiście dzisiaj na rynku pojawia się wiele pasz dla kur, różnych odmian, wzbogacanych witaminami, poprawiających ich zdolności do znoszenia jaj jak też przyspieszających ich wzrost. Jednak czy nie da się zastąpić gotowych do kupienia pasz paszą domową? Czy w ogóle można taką paszę przygotować na własny użytek i karmić nią swoje niewielkie stadko kur?

Każdy drób hodowlany potrzebuje do prawidłowego rozwoju właściwych składników, dzięki temu także i jajka będą zdrowsze i smaczniejsze. W końcu to właśnie w jajkach zgromadzone są te wartości odżywcze, które kura przyswoi. W domowych warunkach udaje się przygotować dobre mieszanki pasz naturalnych. Powinny być dostosowane do wieku kur – małym kurczętom podaje się bardziej rozdrobnioną paszę wykonaną z zieleniny ogólnie dostępnej. Do tego celu można wykorzystać ziele krwawniku, pokrzywy posiekane, lucernę, kapustę jak i buraki pastewne. Ponadto zbierać można czerwoną koniczynę a wszystko to miesza się z otrębami.

Starszym kurom należy zapewnić dostęp do zboża, które również może być wymieszane z posiekaną zieleniną. To w okresie lata, natomiast w zimie kiedy zielonki brak, warto przygotowywać wcześniej kiszonki. A te podajemy kurom hodowlanym z gotowanymi ziemniakami, marchwią i zbożem. Wśród zbóż szczególnie polecanych dla dorosłych kur są pszenica, owies i jęczmień. Często też hodowcy ekologiczni dodają nasiona kukurydzy do pasz dla kur domowych. Dorosłe kury wolnożyjące pożywiają się samodzielnie między podawanymi im regularnie dwa razy dziennie mieszankami pasz przyrządzanych samodzielnie.

Udostępnij na:
(Visited 6 438 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 20 Średnia: 2.7]