Chów kur ozdobnych

Kury ozdobne - domowa hodowlaHodowla kur ozdobnych nie jest zbyt skomplikowana. Trzeba jednak zapewnić ptactwu odpowiednie warunki i zadbać o ich dobrostan. Potrzebny jest kurnik, wybieg oraz woliera. Jeśli chodzi o kury można wybierać w rasach dużych oraz miniaturowych, czyli liliputach.

POPULARNE RASY DROBIU OZDOBNEGO

Najczęściej hodowane rasy kur ozdobnych to: serama, feniks miniaturowy, białoczub holenderski, faverolle, lakenfelder, karzełek łapciaty, kochin, brahma, silki, a także zielononóżka kuropatwiana i żółtonóżka kuropatwiana, ale jest ich znacznie więcej.

KURNIK – PODSTAWOWE WYMAGANIA

Jaki kurnik jest im potrzebny? Na pewno taki, w którym będą mogły znaleźć schronienie przed chłodem i deszczem, a także przede drapieżnikami. W związku z tym powinien być solidny i posiadać siatki ochronne w oknach. Należy zapewnić kurom odpowiednio dużo miejsca do spania, wysiadywania jaj, jedzenia i picia. Ptactwo powinno mieć możliwość swobodnego poruszania się po kurniku, ale wskazane jest również stworzenie wybiegu. Najlepiej, aby był zadaszony i odpowiednio ogrodzony. Pewne rasy kur potrafią oddalać się znacznie od kurnika, w związku z tym teren wybiegu trzeba zabezpieczyć przed opuszczaniem go przez ptactwo. Co w przypadku, gdy kura potrafi przelecieć nad ogrodzeniem? Szczególnie cenne okazy trzyma się zwykle w wolierach. Są to zamknięte pomieszczenia, w których znajduje się niewielka ilość kur. Hodowanie ptaków w wolierach ma zapobiegać ich ucieczkom poza teren wybiegu, a poza tym chroni je przed atakami drapieżników. Należy pamiętać, że w przypadku ferm ekologicznych warunki hodowli drobiu są ściśle określone.

JAK ZARABIAĆ NA PTACTWIE OZDOBNYM?

Żeby czerpać zyski z chowu kur ozdobnych najlepiej jest sprzedawać pisklęta lub jaja lęgowe. W związku z tym oprócz kur potrzebny jest również kogut. W celu upewnienia się, że jaja będą miały odpowiednie warunki, aby wykluły się z nich młode można zainwestować w inkubatory. Czy hodowla kur ozdobnych jest opłacalna? Warto opracować prosty biznes plan na własne potrzeby. Trzeba w nich uwzględnić koszty związane z założeniem i utrzymywaniem fermy oraz zyski. Można przyjąć, że każda kura znosi jedno jajko dziennie. Jego cena lub cena pisklęcia uzależniona będzie od rasy kury. Może wynosić od 2 zł do 20 zł. Poza tym ulega ona sezonowym zmianom.

COŚ DLA OKA I COŚ DLA PORTFELA

Trudno też określić jakie rasy będą się cieszyły największym zainteresowaniem. Można więc powiedzieć, że hodowcy kur ozdobnych nie mogą być pewni, iż przedsięwzięcie się opłaci. Natomiast bez wątpienia będą mogli się cieszyć na co dzień widokiem bardzo ciekawych i ładnych kur.

Udostępnij na:
(Visited 2 342 times, 11 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 4 Średnia: 3.3]