Opłacalność ogrzewania domu podczerwienią

Ogrzewanie-podczerwieniaPonieważ zarówno Unia Europejska, jak i państwo wspierają wszelkie działania polegające na stosowaniu rozwiązań ekologicznych, w związku z tym osoby, które chcą ogrzewać swój dom podczerwienią mogą starać się o dotację na ten cel.

Ogrzewanie na podczerwień wymaga tylko podłączenia do prądu i w związku z tym można je traktować jako ekologiczne źródło energii. W ramach ograniczania emisji szkodliwych substancji do środowiska, poszczególne gminy organizują nabory wniosków o dofinansowane na zastąpienie pieca węglowego promiennikami na podczerwień. W momencie, kiedy urząd miasta zatwierdzi wniosek można podpisać umowę, dzięki której uzyskuje się pewność, iż pieniądze wydane na nowy rodzaj ogrzewania zostaną zwrócone. O ile montaż oraz eksploatacja ogrzewania na podczerwień są tanie, to maty, panele czy grzejniki kosztują naprawdę sporo. O dotację może starać się każdy, podobnie zresztą jak o dopłatę do kosztów ekologicznego ogrzewania.  Natomiast należy pamiętać o tym, że ilość środków jest ograniczona.

W ramach dofinansowania unijnego w latach 2007-2013 można było starać się o dofinansowanie na różnego rodzaju ekologiczne inwestycje. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, priorytetu IX. Infrastruktura Przyjazna Środowisku zakładał między innymi wspieranie działań ułatwiających korzystanie z ekologicznych źródeł energii. Podobnie zresztą jak Regionalne Programy Operacyjne. Kolejna szansa starania się o dotacje unijne już niedługo, kiedy tylko dobiegną końca wszystkie uzgodnienia dotyczące finansowania na lata 2014-2020. Poza tym można się zainteresować ofertą Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które udzielają dopłat do kredytów przyznanych na działania związane z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. W udzielaniu tego typu kredytów uczestniczy Bank Ochrony Środowiska. Kiedy już zdecydujemy się na nowoczesny system ogrzewania oraz postanowimy czy chcemy zamontować panele nawierzchniowe czy też folię podłogowe na podczerwień, warto poszukać możliwości dofinansowania tego przedsięwzięcia.

Udostępnij na:
(Visited 1 262 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 1 Średnia: 5]