Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce prywatnej

odszkodowania za linie energetyczne na dzialceW Polsce wiele słupów energetycznych stoi na działkach prywatnych. Zgodnie z prawem ich właściciele powinni podpisać stosowny akt notarialny, a tym samym zgodzić się na wykorzystywanie ich działek do przesyłu energii elektrycznej. Odpowiedniego uregulowania sprawy powinien dopilnować właściciel linii energetycznej. Jeśli nie podpisał on umów z właścicielami prywatnych działek, to są one wykorzystywane bezprawnie.

Wiadomo, że po wypadku należy się nam odszkodowanie komunikacyjne z OC sprawcy, albo że po kontuzji poniesionej w pracy można ubiegać się o pieniądze z ZUS, natomiast to że można otrzymać rekompensatę za postawienie na działce słupa energetycznego wcale nie jest takie oczywiste. A jednak można dochodzić odszkodowania nawet jeśli słup znajduje się na działce już dość długo. Sprawa przedawnia się bowiem po 10 latach. Okazuje się, że właściciele działek mogą chcieć odszkodowania za to, że na ich posesji bezprawnie postawiono słup energetyczny, ale to nie wszystko. Mogą zażądać aby ustanowione zostały odpowiednie służebności. W razie nie spełnienia tych roszczeń mogą się domagać przesunięcia linii energetycznej w taki sposób, aby nie przebiegała przez ich posesję. Możliwa jest nawet sytuacja wystąpienia o przymusowy wykup działki przez właściciela linii przesyłowej, w związku ze spadkiem jej wartości wolnorynkowej.

Jeśli zakład energetyczny pominął prawne przepisy podczas stawiania linii energetycznej i poprowadził ją przez prywatne posesje bez podpisywania umów z właścicielami, to z pewnością można z powodzeniem dochodzić odszkodowania od niego. W tym celu można wynająć prawnika, który będzie mógł nie tylko udzielić odpowiednich porad, ale także poprowadzić sprawę związaną z dochodzeniem odszkodowania. Kiedy chcemy dostać pieniądze na naprawdę auta po stłuczce zwracamy się z wymaganymi dokumentami i dowodami do ubezpieczyciela sprawcy, gdy oczekujemy rekompensaty za wypadek przy pracy składamy odpowiedni wniosek do ZUS, natomiast gdy chcemy dostać odszkodowanie za słup energetyczny również musimy przedstawić pewne informacje. Najpierw należy ustalić kto jest właścicielem linii przesyłowej. Potem trzeba sprawdzić czy w księdze wieczystej działki znajduje się prawo służebności dotyczące przesyłu prądu. W końcu należy wystosować pismo do właściciela linii energetycznej z pytaniem o podstawy prawne do wykorzystywania posesji. Jeśli okaże się, ze nie żadnych podstaw prawnych do przesyłu prądu przez działkę można wystąpić do zakładu energetycznego o odszkodowanie. Podobnie jest zresztą w przypadku, gdy przez działkę poprowadzona jest bezprawnie sieć gazowa lub wodociągowa. Wówczas firmy przesyłowe powinny wypłacić stosowane odszkodowania właścicielom posesji.

Udostępnij na:
(Visited 475 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 1 Średnia: 3]