Ekologiczne malowanie wnętrz i na zewnątrz

farby-ekologiczneObecnie bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa ekologia. O aspekcie ekologicznym warto pomyśleć chociażby przy budowie domu lub remontu mieszkania. Wiąże się to także z farbami, którymi malujemy pomieszczenia wewnątrz i na zewnątrz budynków mieszkalnych. Tradycyjne farby do wnętrz zawierają lotne związki organiczne, czyli tzw. VOC. Są to szkodliwe ciecze i substancje, odparowujące w warunkach otoczenia. Maja one toksyczne właściwości dla człowieka i środowiska naturalnego. Obecnie jednak w sklepach pojawia się coraz więcej farb ze znaczkiem Eko label, które są całkowicie ekologiczne – podobnie jak farby akrylowe.

FARBY MALARSKIE NA BAZIE NATURALNYCH SKŁADNIKÓW

Branża malarska szuka jednak coraz bardziej korzystnych dla środowiska naturalnego rozwiązań. Jej przyszłością są farby produkowane na bazie naturalnych składników – np. oleju roślinnego. Do produkcji rozpuszczalników natomiast coraz częściej używa się cytrusów. Dostępne są również farby na bazie wapna lub kozeiny, czyli białka mleka. Do takiej bazy dodawane są naturalne pigmenty. Za kilka lat tego typu produkty mogą być już w powszechnej sprzedaży. Jak na razie jednak nie wyprodukowano jeszcze farby antyalergicznej, ponieważ istnieje zbyt wiele alergenów, aby była możliwa ich całkowita eliminacja ze składu emulsji.

POMIESZCZENIA BEZ SZKODLIWYCH LOTNYCH ZWIĄZKÓW

Inwestycja w ekologiczne farby wpływa korzystnie nie tylko na środowisko, ale także zapewni nam wypoczynek i codzienne funkcjonowanie w mniej toksycznym pomieszczeniu. W składzie farb znikają już negatywnie wpływające na zdrowie związki metali ciężkich. Nowe przepisy i dyrektywy unijne zasadniczo zmniejszają dopuszczalne limity lotnych związków organicznych w farbach i lakierach.

PRODUKTY HIGH SOLIDS – WODOROZCIEŃCZALNE I PROSZKOWE

Wszystko to zaowocowało powstaniem farb nowej generacji. Te ekologiczne dzielą się na : grupę „high solids”, farby wodorozcieńczalne oraz farby proszkowe. Te pierwsze emitują o 50 % mniej rozpuszczalników w porównaniu z farbami tradycyjnymi. Ich zawartość to od 10 do 40 %. Wodorozcieńczalne artykuły malarskie zawierają już tylko 12 % rozpuszczalników organicznych (maksymalnie wartość ta dochodzi do 35 %), a farby epoksydowe (produkty dwuskładnikowe) są całkowicie od nich wolne. Podobnie ma się rzecz z farbami proszkowymi. Ponadto dają one możliwość ponownego przetworzenia poprzez recykling proszku. Są to farby najbardziej przyjazne dla środowiska.

EKOLOGICZNE FARBY MINERALNE EKO+

Na rynku istnieją także ekologiczne farby mineralne Eko + przeznaczone do malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Stosowane są jako powłoka dekoracyjne na powierzchnie typu beton, tynk, cegła, płyty kartonowo-gipsowe i inne. Jej produkcja oparta jest na bazie składników mineralnych co sprawia, ze farba taka jest produktem całkowicie ekologicznym. Nie zawiera składników szkodliwych dla otoczenia, a jej zapach jest praktycznie niewyczuwalny. W jej składzie nie ma akrylu i polioctanu winylu, jednak posiada minimalna ilość środków konserwujących. Doskonale przepuszcza parę, posiada znakomite właściwości kryjące i nadaje powierzchni estetyczny, matowy wygląd. Standardowo ekologiczne farby mineralne Eko + produkowane są w kolorze białym. W celu uzyskania oczekiwanego koloru należy ja zabarwić kolorantami przeznaczonymi do malarskich wyrobów wodorozcieńczalnych. Ponadto barwienie takiej farby możliwe jest przy pomocy wszystkich systemów kolorowania farb. Czas jej wysychania to od 4 do 6 godzin przy temperaturze 20 stopni Celsjusza. W celu osiągnięcia pożądanego skutku zaleca się dwukrotne wymalowanie za pomocą pędzla, wałka lub metodą natryskową. Do nałożenia pierwszej warstwy farbę należy rozcieńczyć w 10 % wody, natomiast drugą w 5 %. Odstęp czasowy pomiędzy kolejnym malowaniem powinien wynosić minimum 4 godziny w temperaturze 20 stopni Celsjusza.

Udostępnij na:
(Visited 202 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 1 Średnia: 5]