Rolnicza emerytura jest świadczeniem finansowym, które wypłacane jest z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Aby ją otrzymać trzeba spełniać określone w ustawie o ubezpieczeniu społecznych rolników wymogi. Oprócz standardowego świadczenia ubezpieczony rolnik senior, któremu do emerytury brakuje zaledwie kilku lat może starać się o wcześniejszą emeryturę rolniczą.
Jakie są zasady jej przyznawania? Jakie warunki musi spełnić rolnik?
KRUS podobnie jak i ZUS umożliwia przejście na wcześniejszą emeryturę. Nie należy jednak mylić tego świadczenia z zasiłkiem przedemerytalnym, nie są to bowiem pojęcia zamienne. Aby rolnik mógł przejść na wcześniejszą emeryturę musi mieć skończone 55 lat w przypadku kobiet lub 60 w przypadku mężczyzn. To podstawowy warunek konieczny do uzyskania zasiłku.
Kojne wymogi, które stawia Kasa Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych to okres ubezpieczenia wynoszący minimum 30 lat oraz zakończenie działalności rolniczej. W praktyce jest to równoznaczne z tym, że ani przyszły emeryt, ani jego małżonek nie są właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 1 hektara a także nie prowadzą działu wyspecjalizowanej produkcji rolnej. Jeśli były rolnik chce aby warunek ten został wypełniony musi przenieść własność jak i posiadanie gospodarstwa na inną osobą, na przykład na dziecko. Forma przeniesienia własności nie ma większego znaczenia. Może być to darowizna lub sprzedaż. Inną opcją jest przekazanie roli na rzecz Agencji Nieruchomości Rolnych lub wydzierżawienie gospodarstwa.
Zgodnie ze zmianami, które zostały uchwalone 11 maja 2012 roku, wcześniejsza emerytura przyznawana na przytoczonych powyżej zasadach będzie przyznawana tylko tym spośród rolników, którzy wskazane wymogi konieczne do uzyskania świadczenia finansowego i spełnią do końca roku 2017.