Jak zrobić ekologiczną marzannę?

Ekologiczna-marzannaTradycyjny sposób na pożegnanie zimy polega na symbolicznym zniszczeniu marzanny. Najpierw jednak trzeba ją zrobić. Najlepiej wykorzystać do tego jak najbardziej ekologiczne materiały. Mogą to być po prostu różnego rodzaju odpady oraz rzeczy, które planowaliśmy wyrzucić.

Z CZEGO ZROBIĆ MARZANNĘ?

Będą one przydatne również podczas robienia ekologicznych dekoracji wielkanocnych. Jednak robiąc marzannę trzeba wziąć również pod uwagę co ma się z nią stać – czy zostanie utopiona, podpalona, a może po wrzuceniu do wody planujemy ją wyłowić? Podczas wykonywania ozdób wielkanocnych nie mamy oczywiście tego typu dylematów. Jeżeli marzanna ma zatonąć, to najlepiej zrobić ją ze słomy.

KUKŁA MARZANNA KROK PO KROKU

Zwykle zaczynamy od wykonania szkieletu z dwóch skrzyżowanych kijków. Następnie ze słomy i sznura (najlepiej z konopii) wykonujemy postać marzanny. Można wypełnić ją nieco szyszkami. Ubieramy ją w rzeczy, których już nie nosimy. Jeśli taka marzanna wypłynie na brzeg, to materiały z których została zrobiona dość szybko ulegną degradacji. Oczywiście można od razu zaplanować, że marzanna zostanie przez nas wyłowiona, żeby nie pozostały po niej żadne śmieci. Wówczas można ją wykonać z plastikowych butelek, kartonów po sokach czy mleku, rolkach po papierze toaletowym, odpadków tkanin itp. Po wyłowieniu i wysuszeniu może stać się elementem eko-wystawki szkolnej.

MARZANNA MUSI BYĆ Z MATERIAŁÓW EKOLOGICZNYCH!

Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie podpalać marzanny zrobionej z plastikowych butelek, styropianu, folii czy innych tworzyw sztucznych. Wówczas można tylko zaszkodzić środowisku naturalnemu. Co innego, jeśli marzanna wykonana ze słomy, która zresztą łatwo się pali. Zresztą warto o tym pamiętać chociażby podczas świąt, jeśli lubi się wielkanocne zwierzaczki ze słomy czy siana oraz świeczki… Natomiast można w ogóle wykorzystać nowy pomysł związany z robieniem oraz niszczeniem marzanny – najpierw wykonujemy ją z materiałów, które przeznaczone były do wyrzucenia, a potem rozbieramy ją na części, które oddajemy do recyklingu. Być może okaże się, że to również całkiem dobra zabawa, która będzie uczyła jednocześnie dzieci, że o środowisko można dbać dosłownie na każdym kroku.

Udostępnij na:
(Visited 5 187 times, 2 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 11 Średnia: 3.5]