Czego NIE obejmuje ubezpieczenie rolnicze?

wyplaty-odszkodowan-dla-rolnikowKażda firma ubezpieczeniowa ma w swojej ofercie ubezpieczenia dla rolników i osób prowadzących działalność agroturystyczną. Często te dwie kategorie połączone są w jednym produkcie – ofercie przygotowanej dla rolników. Jak każde ubezpieczenie także i te rolnicze posiada katalog wyłączeń czyli sytuacji, podczas których do wypłaty ubezpieczenia nie dojdzie. Lista wyłączeń jest zawsze integralną częścią umowy ubezpieczenie i trzeba mieć świadomość, że podpisując polisę przyjmujemy do wiadomości i zgadzamy się na proponowaną listę wyłączeń odpowiedzialności.

Większość firm ubezpieczeniowych posiada bardzo podobny katalog wyłączeń podamy więc te, które najczęściej znajdują się na wszystkich polisach, różnych firm ubezpieczeniowych. Warto także dodać, że na liście wyłączeń w ubezpieczeniach rolniczych, czyli tanich agroubezpieczeniach mogą znajdować się punkty bardzo luźno związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Większość wyłączeń dotyczy czynności, które są związane z wykonywanie innych zawodów, które objęte są koniecznością ubezpieczenia OC. Do tego wyłączenia w umowach z rolnikami dotyczą także czynności wykonywanych w życiu prywatnym. My z kimś umowę o wykonanie danej pracy, z której to umowy nie wywiążemy się należycie ubezpieczyciel nie zapłaci odszkodowania za ewentualne roszczenia.

Ubezpieczalnie nie pokryje szkód wyrządzonych osobom trzecim, a także tych powstałych przed początkiem i po końcu ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli naruszysz patenty, znaki towarowe oraz prawa autorskie nie ma możliwości policzenia wysokości odszkodowania i wypłaty odszkodowania. Nie możesz liczyć na wypłatę odszkodowania za szkody wyrządzone przez choroby zakaźne zwierząt, wirusa HIV czy w wyniku uszkodzenia kodu genetycznego. Wypłata ubezpieczenia ominie cię za szkody powstałe przez zwierzynę leśną, nieprzetworzoną żywność, produkty rolne czy leśne. Jeśli doznałeś szkody wynikającej z braku dostaw energii ubezpieczyciel także wyłącza swoją odpowiedzialność.

Jeśli któreś z wyłączeń są niejasne warto dopytać o nie przed podpisaniem umowy. Jeśli wiemy, że sytuacje objęte wyłączeniami zdarzają się to warto poszukać innego towarzystwa, które podchodzi liberalniej do nurtujących nas kwestii.

Udostępnij na:
(Visited 40 times, 1 visits today)
Ocena artykułu
[Oddanych głosów: 1 Średnia: 5]